Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci objevili prvního jeskynního raka na jižní polokouli

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: jcu.cz

Rak nažloutlý je prvním nalezeným jeskynním rakem žijícím mimo Severní Ameriku. Čeští vědci ho nalezli na Nové Guineji. Tento objev přispívá k poznání evolučního vývoje druhů, kteří se museli přizpůsobit extrémnímu prostředí.

„Objevený rak nažloutlý má vlivem nedostatku světla zakrnělé oči a jeho tělo ztratilo téměř veškerou pigmentaci. I ostatní znaky jsou podobné severoamerickým jeskynním druhům raků a svědčí o tzv. „sbíhavé“ evoluci, kdy se nepříbuzné druhy vyvíjejí podobně kvůli působení prostředí, ve kterém žijí,“ popsal Martin Bláha z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Vědci se věnují výzkumu novoguinejských raků už několik let. Pomohl jim kontakt s místními průvodci, kteří jim pověděli o raku, jenž obývá zdejší krasové jeskyně. Proto se rozhodli uspořádat v náročném prostředí finančně nákladnou expedici.

Objev raka vzbudil ohlas ve světě a nyní se úspěšně rozvíjí mezinárodní spolupráce, do které je zapojeno pět indonéských univerzit a jedno muzeum. Výzkumníci i nadále chtějí oblast Indonésie zkoumat kvůli ojedinělému ekosystému a současně i mohutnému náporu nepůvodních druhů, které byly do regionu zavlečeny člověkem.

www.jcu.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.