Český chemik pomáhá najít utišující lék bez vedlejších účinků

Zdroj fotografie: pexels.com

Chemik Václav Havel se zapojil se do výzkumu vědců z Kolumbijské univerzity v New Yorku. Jejich cílem je najít analgetika, která by utlumovala silnou bolest, ale zároveň nezpůsobovala závažné vedlejší účinky pro zdraví nemocného. Český chemik proto izoluje účinné látky z rostlin a snaží se je upravit tak, aby byly pro organismus bezpečné.

K potlačení silné chronické bolesti využívají lékaři nejčastěji opiáty. Ty však nejsou z dlouhodobého hlediska pro zdraví nemocného bezpečné. „Způsobují například závislost, problémy s dýcháním, se zažíváním, případně některé i srdeční arytmii. Dalším problémem je, že u pacientů postupně ztrácejí na účinnosti, takže se musí jejich dávky zvyšovat, což zhoršuje nežádoucí vedlejší vlastnosti,“ uvedl Havel.

Nové utišující prostředky se nyní vědci snaží najít v přírodě. Zajímají se o účinky listů asijské rostliny Kratom a afrického stromu s latinským názvem Voacanga africana. Český chemik upravil účinné látky z rostlin, aby co nejvíce snížil případné vedlejší účinky. Některé z látek si už univerzita patentovala. „Zatím se věnujeme testování těchto látek na buněčných kulturách a případně na zvířatech,“ řekl Havel. Pokud budou testy úspěšné, dalším krokem by mohla být klinická studie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová