Český chemik pomáhá najít utišující lék bez vedlejších účinků

Zdroj fotografie: pexels.com

Chemik Václav Havel se zapojil se do výzkumu vědců z Kolumbijské univerzity v New Yorku. Jejich cílem je najít analgetika, která by utlumovala silnou bolest, ale zároveň nezpůsobovala závažné vedlejší účinky pro zdraví nemocného. Český chemik proto izoluje účinné látky z rostlin a snaží se je upravit tak, aby byly pro organismus bezpečné.

K potlačení silné chronické bolesti využívají lékaři nejčastěji opiáty. Ty však nejsou z dlouhodobého hlediska pro zdraví nemocného bezpečné. „Způsobují například závislost, problémy s dýcháním, se zažíváním, případně některé i srdeční arytmii. Dalším problémem je, že u pacientů postupně ztrácejí na účinnosti, takže se musí jejich dávky zvyšovat, což zhoršuje nežádoucí vedlejší vlastnosti,“ uvedl Havel.

Nové utišující prostředky se nyní vědci snaží najít v přírodě. Zajímají se o účinky listů asijské rostliny Kratom a afrického stromu s latinským názvem Voacanga africana. Český chemik upravil účinné látky z rostlin, aby co nejvíce snížil případné vedlejší účinky. Některé z látek si už univerzita patentovala. „Zatím se věnujeme testování těchto látek na buněčných kulturách a případně na zvířatech,“ řekl Havel. Pokud budou testy úspěšné, dalším krokem by mohla být klinická studie.

Autor článku

Zuzana Tomášková