Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko se stane centrem odkrývání a mapování dezinformací. Pomůže umělá inteligence

Ilustrační foto: Freepik

Šíření dezinformací a falešných zpráv je výzvou nejen pro společnost a rozvoj demokracie, ale také pro výzkum v oblasti informatiky, médií nebo sociálních věd. Pod vedením Českého vysokého učení technického (ČVUT) vznikne v Praze Evropské centrum excelence v oblasti umělé inteligence. Právě její využití pro mapování šíření a odhalování dezinformací dělá projekt unikátním.

Středoevropská observatoř digitálních médií (CEDMO) je jedním z osmi center v celé Evropě, která se budou věnovat společensko-vědnímu a technickému výzkumu v oblasti odhalování a šíření dezinformací a posilování digitální a mediální gramotnosti. V centru zájmu bude také vliv těchto fenoménů na populaci a následná tvorba metodiky pro veřejné instituce, jak s dezinformacemi bojovat. „Role médií pro rozvoj svobody a demokracie se i v rámci pandemie ukazuje jako zcela nezastupitelná,“ uvedla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která má oblast médií v gesci.

Dezinformace jsou fenoménem dnešní doby. Poradí si s nimi umělá inteligence? Ilustrační foto: Freepik

Na projektu bude s ČVUT, které se zaměřuje na vybudování potřebné infrastruktury, spolupracovat Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy a slovenský Kempelenov inštitút inteligentných technológií. Dalšími partnery bude třeba francouzská tisková agentura AFP nebo factcheckingová platforma Demagog.cz. „Je to pro nás ocenění dlouhodobého propojení vynikajícího společenského výzkumu na Fakultě sociálních věd s technologickými obory,“ pochvaluje si meziuniverzitní spolupráci rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.

Využití umělé inteligence je směr, kterým se chtějí české univerzity v rámci Evropy profilovat dlouhodobě. „Je to první krok v naší cestě stát se celoevropským centrem umělé inteligence, která bude chránit lidi, jejich bezpečí a práva. Již předloni jsme se, společně právě s Univerzitou Karlovou a také Masarykovou univerzitou zavázali, že vybudujeme Evropské centrum excelence v této oblasti. CEDMO je jedním z prvních úspěchů na této cestě, na který dále navážeme,“ říká Vojtěch Petráček, rektor ČVUT v Praze.

Související články

Zaručeně zlepší den

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Nový druh pteosaura objevili výzkumníci na pobřeží Angoly

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…