Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko se stane centrem odkrývání a mapování dezinformací. Pomůže umělá inteligence

Ilustrační foto: Freepik

Šíření dezinformací a falešných zpráv je výzvou nejen pro společnost a rozvoj demokracie, ale také pro výzkum v oblasti informatiky, médií nebo sociálních věd. Pod vedením Českého vysokého učení technického (ČVUT) vznikne v Praze Evropské centrum excelence v oblasti umělé inteligence. Právě její využití pro mapování šíření a odhalování dezinformací dělá projekt unikátním.

Středoevropská observatoř digitálních médií (CEDMO) je jedním z osmi center v celé Evropě, která se budou věnovat společensko-vědnímu a technickému výzkumu v oblasti odhalování a šíření dezinformací a posilování digitální a mediální gramotnosti. V centru zájmu bude také vliv těchto fenoménů na populaci a následná tvorba metodiky pro veřejné instituce, jak s dezinformacemi bojovat. „Role médií pro rozvoj svobody a demokracie se i v rámci pandemie ukazuje jako zcela nezastupitelná,“ uvedla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která má oblast médií v gesci.

Dezinformace jsou fenoménem dnešní doby. Poradí si s nimi umělá inteligence? Ilustrační foto: Freepik

Na projektu bude s ČVUT, které se zaměřuje na vybudování potřebné infrastruktury, spolupracovat Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy a slovenský Kempelenov inštitút inteligentných technológií. Dalšími partnery bude třeba francouzská tisková agentura AFP nebo factcheckingová platforma Demagog.cz. „Je to pro nás ocenění dlouhodobého propojení vynikajícího společenského výzkumu na Fakultě sociálních věd s technologickými obory,“ pochvaluje si meziuniverzitní spolupráci rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.

Využití umělé inteligence je směr, kterým se chtějí české univerzity v rámci Evropy profilovat dlouhodobě. „Je to první krok v naší cestě stát se celoevropským centrem umělé inteligence, která bude chránit lidi, jejich bezpečí a práva. Již předloni jsme se, společně právě s Univerzitou Karlovou a také Masarykovou univerzitou zavázali, že vybudujeme Evropské centrum excelence v této oblasti. CEDMO je jedním z prvních úspěchů na této cestě, na který dále navážeme,“ říká Vojtěch Petráček, rektor ČVUT v Praze.

Související články

Zaručeně zlepší den

NASA chce zavést jednotný lunární čas

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…