Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi v třídění odpadů vynikají a kontejnery jsou čím dál dostupnější. Přibývá i nádob na sběr kovů

Ilustrační foto: Depositphotos

Téměř tři čtvrtiny z nás pravidelně využívají barevné kontejnery, jejichž průměrná vzdálenost od našich domovů nepřesahuje sto metrů. Nejčastěji třídíme papír, plasty a sklo, ale roste i počet sběrných nádob na další druhy odpadů, jako jsou nápojové kartony či kovy. Právě ty má v posledních letech možnost třídit čím dál více obyvatel – počet kontejnerů na kov totiž od roku 2015 vzrostl více než dvacetinásobně, a to na 53 tisíc.

Kovy jsou ideální surovinou pro třídění. Podle portálu Samosebou.cz putuje až 99 procent kovů k recyklaci a zažije tak další životní cyklus. Ve Spojených státech amerických je díky tomu v oběhu 75 procent hliníku, který byl vyprodukován od roku 1888. Tím se šetří nejen prvotními surovinami, z nichž jsou kovy získávány, ale i vodou, elektřinou a pomocnými chemickými produkty, které jsou k výrobě potřeba. Významně klesá také znečištění životního prostředí způsobené metalurgickým průmyslem. Recyklace navíc snižuje podíl odpadu, který by jinak skončil na skládce.

Každý Čech vytřídí ročně 13,9 kilogramu kovů, se kterými jsou tradičně spojeny šedé nádoby. V některých obcích lze kovy vhazovat také do kontejnerů na plasty nebo nápojové kartony. Informace o dispozicích kontejneru se nacházejí na samolepkách umístěných na jeho přední stěně. Do nádoby na kovy patří drobný odpad, jako jsou konzervy, hřebíky, plechovky, alobal a prázdné nádoby od aerosolů. Rozměrnější kusy je možné odvézt do příslušného sběrného dvora.

Zaručeně zlepší den

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Seznamte se s osobními strážci mladých stromů. Netopýři na ně nedají dopustit

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…