Téměř tři čtvrtiny z nás pravidelně využívají barevné kontejnery, jejichž průměrná vzdálenost od našich domovů nepřesahuje sto metrů. Nejčastěji třídíme papír, plasty a sklo, ale roste i počet sběrných nádob na další druhy odpadů, jako jsou nápojové kartony či kovy. Právě ty má v posledních letech možnost třídit čím dál více obyvatel – počet kontejnerů na kov totiž od roku 2015 vzrostl více než dvacetinásobně, a to na 53 tisíc.
Kovy jsou ideální surovinou pro třídění. Podle portálu Samosebou.cz putuje až 99 procent kovů k recyklaci a zažije tak další životní cyklus. Ve Spojených státech amerických je díky tomu v oběhu 75 procent hliníku, který byl vyprodukován od roku 1888. Tím se šetří nejen prvotními surovinami, z nichž jsou kovy získávány, ale i vodou, elektřinou a pomocnými chemickými produkty, které jsou k výrobě potřeba. Významně klesá také znečištění životního prostředí způsobené metalurgickým průmyslem. Recyklace navíc snižuje podíl odpadu, který by jinak skončil na skládce.
Každý Čech vytřídí ročně 13,9 kilogramu kovů, se kterými jsou tradičně spojeny šedé nádoby. V některých obcích lze kovy vhazovat také do kontejnerů na plasty nebo nápojové kartony. Informace o dispozicích kontejneru se nacházejí na samolepkách umístěných na jeho přední stěně. Do nádoby na kovy patří drobný odpad, jako jsou konzervy, hřebíky, plechovky, alobal a prázdné nádoby od aerosolů. Rozměrnější kusy je možné odvézt do příslušného sběrného dvora.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…




Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…