Dva čeští montážníci se před několika lety rozhodli cestovat po rozvojových zemích a pomáhat zde zakládat pivovary. Jejich poslední mise před nedávnem skončila v Zambii, kde pět měsíců montovali trubky, kterými nyní proudí kukuřičný mok. Ten se od tradičního českého piva výrazně liší a samotným konstruktérům příliš nechutná.
Do kukuřičného piva se přidává proso a má tak mimo jiné i vyšší energetickou hodnotu. V zambijském pivovaru se nyní vyrábí dva druhy piva, Sheki Sheki a Sheki Sheki Super, které se různí i množstvím alkoholu, jeden druh obsahuje 4,5 procenta alkoholu, druhý dokonce 5,5 až 6 procent. Jak spoluzakladatel pivovaru, Moravák Honza, vysvětluje: ,,Pivo se vaří zhruba hodinu, potom dva dny kvasí a je hotovo“. Díky poctivé práci dvou českých konstruktérůa kvalitě použitých materiálů (vše je zde z nerezi a hermeticky uzavřené) je i kvalita produktu značně vysoká.
Honza se Zdeňkem se podíleli na podobných projektech již v mnoha zemích, například v Kongu, Jihoafrické republice, Střední Americe či na Blízkém východě. Jejich další zastavení bude v Etiopii.
Dva šikovní Češi tak postupně šíří dlouholetou tradici a skvělou pověst českého pivovarnictví po celém světě. A v rozvojových zemích je tento tradiční český nápoj obzvlášť oblíbený především díky své dostupnosti, tedy nízké ceně a rychlému účinku. Sami konstruktéři přiznávají, že když v sobotu po obědě skončí, tráví celý večer v baru a v neděli se pak zotavují. Vypadá to tedy, že alkohol spojuje nejen lidi, ale i celé národy.
FOTO: Jan Prokeš, rozhlas.cz
rozhlas.cz, Gabriela Dittrichová
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?
Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…