Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Být sestrou je čest. Zájem o studium zdravotnických oborů vlivem pandemie roste

Ilustrační foto: Freepik

Většina lidí si v posledních měsících uvědomila důležitost práce nejen lékařů, ale také zdravotních sester. Ty v Česku stále chybějí, nyní však svítá naděje na lepší časy. Poptávka po studiu zdravotnických oborů v současné době převyšuje nabídku.

Nedostatek zdravotních sester je dlouhodobým fenoménem, a to hlavně v nemocnicích, kde jich chybí více než dva tisíce. Zdravotní systém se potýká s malým počtem nových sester přicházejících přímo ze středních, vysokých a vyšších odborných škol, které mají nahradit ty současné, jež za několik let odejdou do důchodu. Zájem o toto náročné povolání přitom neopadá, spíše naopak.

Povolání zdravotní sestry získává na oblibě. Ilustrační foto: Freepik

Pandemie ukázala význam profese sester a domnívám se, že se také podílela na zvýšeném zájmu uchazečů o studium, který jsme letos zaznamenali,“ říká Jana Holá, děkanka Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Na obor Všeobecná sestra se zde hlásilo o 40 procent více zájemců, než mohla škola se svým rozpočtem přijmout. Pro změnu je podle zástupců zdravotnických škol nutná iniciativa státu. Vyzývají ho proto k navýšení rozpočtů zařízení, která sestry vzdělávají. Podobný postup se již dříve osvědčil u lékařských fakult vysokých škol, které díky tomu mohly navýšit kapacity. Podle statistiků by ročně měly absolvovat tři tisíce sester, namísto současných 1600.

Zdroje: Profesia, Česká televize

Související články

Zaručeně zlepší den

Britský král napsal knihu pro děti. Zabývá se klimatickou změnou

Orient Express míří na moře. Vypluje jako největší plachetnice světa

Lidská výška v Miláně se nezměnila od římské éry, říká studie

Jak předejít demenci? Vědci ji dovedou odhalit už devět let před diagnózou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…