Podle portálu Česko v datech žijí dvě třetiny Čechů pod třicet let u rodičů. Podobně vyznívá také evropský průměr, od kterého se výrazněji odchylují muži – ti doma zůstanou ve třech ze čtyř případů. S rostoucími příjmy mladé generace však má šanci na vlastní bydlení čím dál více lidí. Platí to také při pořízení bytu. Jejich ceny rostou pomaleji než mediány platů a mezd.
Nejvíce peněz dají za bydlení mladí dospělí do 24 let, jimž nájem průměrně spolkne téměř třetinu měsíčního rozpočtu. Nájmy v kategorii do 30 let jsou asi o 730 korun dražší – průměrně dosahují 8500 korun. Ve druhé polovině třetí dekády života však lidem roste také plat, a to o více než 8300 korun. Za bydlení tak utratí přibližně čtvrtinu příjmu.
Pokud jde o vysokoškolské studenty, na pravidelnou výplatu se mohou spoléhat dva z pěti a více než čtvrtina si přivydělává na příležitostných brigádách. Na rodičích je pak závislá další třetina. Podle dat realitní kanceláře RE/MAX a Českého statistického úřadu si mladí lidé mohou ze svých průměrných výdělků dovolit bydlení v garsonce 1+kk, a to i v cenově hůře dostupné Praze. Pronájem větších bytů je však už stojí i polovinu platu. Tento problém často řeší spolubydlením, kdy se o nájem podělí více lidí.
Nákup bytu není pro dnešní mladou generaci snadno dostupný. Pokud by si člověk odkládal z průměrné mzdy třicet procent, naspořil by si na průmětný pražský byt s rozlohou 57,8 metrů čtverečních a cenou 3,6 milionu korun za 31 let. Od roku 2011 je to však pouze o rok více. „To se může na první pohled zdát jako minimální růst, ale je potřeba přihlédnout k ostatním částem republiky. Praha je totiž jediná, kde doba spoření na byt z mediánových mezd od roku 2019 vzrostla. Na Olomoucku klesla například o 4 roky, a na Karlovarsku to bylo dokonce o téměř pět let,“ doplňuje David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.
Pro státní zaměstnance je situace ještě optimističtější – se svým platem si na byt našetří rychleji než před deseti lety, a to úplně všude. S platy ale roste také výše sjednaných hypoték a doba jejich splácení.
Zdroj: Česko v datech
Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…