Pletení, modelářství, skládání hudby či jakékoli jiné koníčky výrazně prospívají našemu mentálnímu zdraví. Vědci z britské University College London totiž zjistili, že lidé, kteří se pravidelně věnují zájmovým aktivitám, mají až o třetinu nižší riziko vzniku deprese.
Data výzkumníci sbírali v letech 2004 až 2017 od více než osmi tisíc Britů starších padesáti let, přičemž údaje primárně sloužily pro studii zaměřenou na stárnutí. U lidí, kteří při zahájení výzkumu depresemi netrpěli a neměli ani žádné koníčky, se ukázalo, že právě spolu s nalezením nějakého koníčku se u těchto lidí snížilo riziku vzniku deprese o 32 procent.
Zájmové činnosti však podle vědců nefungují pouze jako prevence vzniku deprese, ale pomáhají také při léčbě. „U lidí, kteří měli depresi a nevěnovali se žádným koníčkům, se ukázalo, že když se do nějaké aktivity zapojili, jejich příznaky se zlepšily. Navíc měli až o 272 procent vyšší šanci na zotavení,“ uvedli vědci. Mezi aktivity, které takové účinky mají, patří činnosti z nejrůznějších oblastí – například hudba, výtvarné umění, rukodělné činnosti či sběratelství.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti
Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…