„Hudba je lékem na trápení duše,“ řekl básník Quintus Horatius Flaccus před více než dvěma tisíci lety. Podle vědců to platí dodnes, dokonce i za specifických podmínek, které doba nabízí – tedy v prostředí internetu.
Hudebníci – ať už profesionálové, nebo nadšenci – si v současnosti hledají nové způsoby, jak společně cvičit. Leckdy volí formu on-line přenosů, přestože není pro produkci hudby dokonalá. Průzkum vědců z edinburské univerzity nicméně ukázal, že má pro účastníky řadu benefitů. On-line setkání takřka instantně zlepšuje náladu, podporuje pocit sounáležitosti ke komunitě, a naopak snižuje úroveň osamění.
„V mnoha případech se hudba během pandemie využívá jako silná forma komunitní aktivity. Příkladem jsou třeba Italové zpívající ze svých balkonů. Spolu s dalšími důkazy se ukazuje, že hudba poskytuje společenskou podporu a může zlepšovat zdraví i pocit pohody,“ uvedl spoluautor studie Raymond MacDonald. Výzkumníci se zaměřili na hudebníky z Glasgow Improvisers Orchestra a jejich pravidelná improvizační on-line setkání, která se konají dvakrát týdně. Pracovali přitom se vzorkem 29 hudebníků. Jde o vůbec první studii, která se zaměřuje na tvorbu hudby on-line během pandemie.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci
Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…