Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Aplikace dokáže rozpoznat čtrnáct set druhů hub. Podílel se na ní i Čech

Zdroj fotografie: Pexels

Houbaři díky pár kliknutí na telefonu rozpoznají téměř čtrnáct set druhů hub. Umožní jim to dánská aplikace Svampeatlas, která houby také mapuje a sdílí jejich souřadnice s dalšími uživateli. Na virtuálním atlasu hub, díky kterému se podařilo zachytit i velmi vzácné druhy, se podílel také Lukáš Picek z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity.

Aplikace je ke stažení zdarma pro Android i iOS, zároveň funguje i webová verze. Uživatel, který do ní nahraje fotografii houby, získá obratem název nalezeného druhu. Navíc se dozví, jestli je houba jedovatá, jedlá, ve kterém měsíci se nejvíce vyskytuje a jak velký je její výskyt v posledních letech. S každou nahranou fotografií se databáze portálu rozšiřuje. „V současnosti jsme schopni rozpoznat 1394 druhů hub a plánujeme to rozšiřovat, což při porovnání s konkurencí nemá obdoby,“ doplnil Lukáš Picek.

Kromě obsáhlosti je aplikace unikátní také svou přesností nebo přesahem do vědecké sféry. „Snažíme se spojit oblast uživatelů-houbařů a přírodovědce, kteří mohou nahrané příspěvky využít v bádání. Díky aplikaci se razantně navýšil počet obrázků, GPS souřadnic a dalších dat v databázi, díky nimž se v Dánsku zachytily i druhy hub, jež odborníci považovali za vymřelé,“ vysvětlil Lukáš Picek.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.