Houbaři díky pár kliknutí na telefonu rozpoznají téměř čtrnáct set druhů hub. Umožní jim to dánská aplikace Svampeatlas, která houby také mapuje a sdílí jejich souřadnice s dalšími uživateli. Na virtuálním atlasu hub, díky kterému se podařilo zachytit i velmi vzácné druhy, se podílel také Lukáš Picek z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity.
Aplikace je ke stažení zdarma pro Android i iOS, zároveň funguje i webová verze. Uživatel, který do ní nahraje fotografii houby, získá obratem název nalezeného druhu. Navíc se dozví, jestli je houba jedovatá, jedlá, ve kterém měsíci se nejvíce vyskytuje a jak velký je její výskyt v posledních letech. S každou nahranou fotografií se databáze portálu rozšiřuje. „V současnosti jsme schopni rozpoznat 1394 druhů hub a plánujeme to rozšiřovat, což při porovnání s konkurencí nemá obdoby,“ doplnil Lukáš Picek.
Kromě obsáhlosti je aplikace unikátní také svou přesností nebo přesahem do vědecké sféry. „Snažíme se spojit oblast uživatelů-houbařů a přírodovědce, kteří mohou nahrané příspěvky využít v bádání. Díky aplikaci se razantně navýšil počet obrázků, GPS souřadnic a dalších dat v databázi, díky nimž se v Dánsku zachytily i druhy hub, jež odborníci považovali za vymřelé,“ vysvětlil Lukáš Picek.
Zdroj: České noviny
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…