Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Aplikace dokáže rozpoznat čtrnáct set druhů hub. Podílel se na ní i Čech

Zdroj fotografie: Pexels

Houbaři díky pár kliknutí na telefonu rozpoznají téměř čtrnáct set druhů hub. Umožní jim to dánská aplikace Svampeatlas, která houby také mapuje a sdílí jejich souřadnice s dalšími uživateli. Na virtuálním atlasu hub, díky kterému se podařilo zachytit i velmi vzácné druhy, se podílel také Lukáš Picek z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity.

Aplikace je ke stažení zdarma pro Android i iOS, zároveň funguje i webová verze. Uživatel, který do ní nahraje fotografii houby, získá obratem název nalezeného druhu. Navíc se dozví, jestli je houba jedovatá, jedlá, ve kterém měsíci se nejvíce vyskytuje a jak velký je její výskyt v posledních letech. S každou nahranou fotografií se databáze portálu rozšiřuje. „V současnosti jsme schopni rozpoznat 1394 druhů hub a plánujeme to rozšiřovat, což při porovnání s konkurencí nemá obdoby,“ doplnil Lukáš Picek.

Kromě obsáhlosti je aplikace unikátní také svou přesností nebo přesahem do vědecké sféry. „Snažíme se spojit oblast uživatelů-houbařů a přírodovědce, kteří mohou nahrané příspěvky využít v bádání. Díky aplikaci se razantně navýšil počet obrázků, GPS souřadnic a dalších dat v databázi, díky nimž se v Dánsku zachytily i druhy hub, jež odborníci považovali za vymřelé,“ vysvětlil Lukáš Picek.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Zelený zázrak ve stavebnictví. Budovy z technického konopí snižují uhlíkovou stopu a šetří energii

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

Stačí jedno gesto. Oběti domácího násilí mohou požádat o pomoc tímto nenápadným signálem

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…