Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Anglický umělec vytváří zpaměti úchvatná panoramata měst

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Archiv Stephena Wilshira

Stephen Wiltshire dostal do vínku vícero netradičních věcí. Jednou z nich byl autismus, další speciální schopnost kreslit detailní panoramata měst. A to i poté, co si místa prohlížel pouze krátký čas. Nyní je svou tvorbou znám po celém světě.

Wiltshire neměl úplně jednoduché a tradiční dětství. Dlouho byl němý a ve třech letech mu byl diagnostikován autismus. Jediná věc, o níž projevoval větší zájem, bylo kreslení. Jeho učitel si po čase všiml, že malý Stephen se světem komunikuje právě skrze svoje obrázky, na nichž se už tehdy projevovaly vrozené vlohy.

2032_hardAsistenti ve škole si uvědomili, že lze Stephonovu zálibu využít jako učební prostředek. Dočasně mu odnášeli jeho výtvarné potřeby, o něž si poté chlapec musel říct – zprvu si vystačil se zvuky, později řekl své první slovo. Papír.

Stephenovy rané ilustrace zachycují především zvířata a automobily, už ve věku 7 let se ale začal věnovat také skicování londýnských budov. Netrvalo dlouho a malý umělec získal pozornost odborníků i veřejnosti a prodal své první dílo.

2031_hard

Poté už jeho hvězda stoupala naplno. Postupně navštívil a nakreslil řadu míst v Rusku, Americe nebo Japonsku, po celém světě se také pořádaly výstavy jeho děl. Pro ilustraci jeho schopností použijme příklad z roku 2005: Wiltshire tehdy absolvoval dvacetiminutový let vrtulníkem, na jeho základě vytvořil desetimetrový detailní obraz hongkongského přístavu Victoria Harbour. Zabralo mu to týden.

Součástí umělcovy kolekce jsou města jako Madrid, Sydney, Tokio, New York nebo Jeruzalém. Ve skutečnosti ale kreslí více lidí než budov. Portréty však zůstávají v jeho soukromém skicáku a jsou veřejnosti skryté.

Wiltshirovo umění je oceňováno opakovaně, v roce 2006 dokonce obdržel Řád britského impéria jako uznání za přínos v uměleckém světě. Ve své tvorbě i životě se umělec řídí jednoduchým mottem: Dělejte to nejlepší, co můžete, a nikdy nepřestávejte.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.