Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Anglický umělec vytváří zpaměti úchvatná panoramata měst

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Archiv Stephena Wilshira

Stephen Wiltshire dostal do vínku vícero netradičních věcí. Jednou z nich byl autismus, další speciální schopnost kreslit detailní panoramata měst. A to i poté, co si místa prohlížel pouze krátký čas. Nyní je svou tvorbou znám po celém světě.

Wiltshire neměl úplně jednoduché a tradiční dětství. Dlouho byl němý a ve třech letech mu byl diagnostikován autismus. Jediná věc, o níž projevoval větší zájem, bylo kreslení. Jeho učitel si po čase všiml, že malý Stephen se světem komunikuje právě skrze svoje obrázky, na nichž se už tehdy projevovaly vrozené vlohy.

2032_hardAsistenti ve škole si uvědomili, že lze Stephonovu zálibu využít jako učební prostředek. Dočasně mu odnášeli jeho výtvarné potřeby, o něž si poté chlapec musel říct – zprvu si vystačil se zvuky, později řekl své první slovo. Papír.

Stephenovy rané ilustrace zachycují především zvířata a automobily, už ve věku 7 let se ale začal věnovat také skicování londýnských budov. Netrvalo dlouho a malý umělec získal pozornost odborníků i veřejnosti a prodal své první dílo.

2031_hard

Poté už jeho hvězda stoupala naplno. Postupně navštívil a nakreslil řadu míst v Rusku, Americe nebo Japonsku, po celém světě se také pořádaly výstavy jeho děl. Pro ilustraci jeho schopností použijme příklad z roku 2005: Wiltshire tehdy absolvoval dvacetiminutový let vrtulníkem, na jeho základě vytvořil desetimetrový detailní obraz hongkongského přístavu Victoria Harbour. Zabralo mu to týden.

Součástí umělcovy kolekce jsou města jako Madrid, Sydney, Tokio, New York nebo Jeruzalém. Ve skutečnosti ale kreslí více lidí než budov. Portréty však zůstávají v jeho soukromém skicáku a jsou veřejnosti skryté.

Wiltshirovo umění je oceňováno opakovaně, v roce 2006 dokonce obdržel Řád britského impéria jako uznání za přínos v uměleckém světě. Ve své tvorbě i životě se umělec řídí jednoduchým mottem: Dělejte to nejlepší, co můžete, a nikdy nepřestávejte.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.