Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Divocí koně pomáhají s obnovou přírody na královéhradecku

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Příroda si je schopna pomoci sama, když jí dáme prostor. Dokazuje to úkaz rybníka Jáma na okraji Hradce Králové, kde vodní plocha v důsledku nevhodného hospodaření člověka zarůstala hustými porosty orobince a rákosu. Hrozilo, že následkem bude vyhubení tamního života. Postupnou zkázu však zvrátil příchod divokých koní. Díky nim se do těchto míst začala vracet původní biologická pestrost.

Koně do oblasti dorazili v roce 2018, ale tehdy byl rybník vypuštěný. Pozitivní vliv pastvy na tamní biotopy se tedy plně projevil až následující rok. „Chtěli jsme omezit jednotvárné rákosiny. Více je rozčlenit, pokusit se v nich obnovit dnes již zaniklou slatinnou louku, a hlavně v nich vytvořit prostředí, které by vyhovovalo co největšímu spektru druhů,“ popsal záměry ochranářů David Číp z organizace JARO Jaroměř. Tyto ambiciózní plány se nakonec podařilo naplnit. Divocí koně přitom nenarušili ani hnízdění vodních ptáků.

Velmi oblíbené se staly stezky, které koně v rákosinách vyšlapali. „Ke slunění je využívali obojživelníci, a dokonce ještěrky obecné, které se v rákosinách rybníka nalézaly ve velkém množství. Díky stezkám byly ještěrky jak blízko u vody, tak na sluníčku, kde se mohly vyhřívat, a současně byly skryté před zraky predátorů,“ doplnila zooložka Blanka Mikátová. Na změnu také kladně zareagovaly rostliny.  Rákosiny začínají být druhově pestřejší i v místech, kde byl původně pouze rákos nebo orobinec. To by mělo více vyhovovat některým druhům vážek, mokřadních motýlů nebo brouků. Do budoucna to vypadá s životem v rybníku příznivě.

Zdroj: Česká krajina

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…