Příroda si je schopna pomoci sama, když jí dáme prostor. Dokazuje to úkaz rybníka Jáma na okraji Hradce Králové, kde vodní plocha v důsledku nevhodného hospodaření člověka zarůstala hustými porosty orobince a rákosu. Hrozilo, že následkem bude vyhubení tamního života. Postupnou zkázu však zvrátil příchod divokých koní. Díky nim se do těchto míst začala vracet původní biologická pestrost.
Koně do oblasti dorazili v roce 2018, ale tehdy byl rybník vypuštěný. Pozitivní vliv pastvy na tamní biotopy se tedy plně projevil až následující rok. „Chtěli jsme omezit jednotvárné rákosiny. Více je rozčlenit, pokusit se v nich obnovit dnes již zaniklou slatinnou louku, a hlavně v nich vytvořit prostředí, které by vyhovovalo co největšímu spektru druhů,“ popsal záměry ochranářů David Číp z organizace JARO Jaroměř. Tyto ambiciózní plány se nakonec podařilo naplnit. Divocí koně přitom nenarušili ani hnízdění vodních ptáků.
Velmi oblíbené se staly stezky, které koně v rákosinách vyšlapali. „Ke slunění je využívali obojživelníci, a dokonce ještěrky obecné, které se v rákosinách rybníka nalézaly ve velkém množství. Díky stezkám byly ještěrky jak blízko u vody, tak na sluníčku, kde se mohly vyhřívat, a současně byly skryté před zraky predátorů,“ doplnila zooložka Blanka Mikátová. Na změnu také kladně zareagovaly rostliny. Rákosiny začínají být druhově pestřejší i v místech, kde byl původně pouze rákos nebo orobinec. To by mělo více vyhovovat některým druhům vážek, mokřadních motýlů nebo brouků. Do budoucna to vypadá s životem v rybníku příznivě.
Zdroj: Česká krajina
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…