Jak se vypořádat s vleklými omezeními kvůli koronaviru? Centrum LOCIKA, Sociální klinika a Český institut biosyntézy nabízejí nápovědu v podobě iniciativy zMůžeš víc, která pomáhá bojovat proti bezmoci a apatii. Na webové stránce projektu najdete šest bodů proti bezmoci i rady a zkušenosti ostatních, jak se s mimořádnou situací snadněji vyrovnat.
Iniciativa připomíná zdánlivé maličkosti, které mohou lidé dělat pro sebe i své okolí. „Podstatné je dělat cokoli, co není toxické, neupadnout do letargie. Záleží na každém z nás, co nás pozitivně nabíjí a kolik toho zmůžeme. Nemusíte hned běžet maraton, stačí pár krůčků, které mohou být důležitým začátkem změny k lepšímu,” uvádí Barbora Janečková, ředitelka Českého institutu biosyntézy a zakladatelka Sociální kliniky. Tvůrci projektu pak na webu zMůžeš víc sdílí aktivity pro děti, ale i dobré zprávy z celého světa, charitativní projekty nebo třeba inspirující příběhy lidí.
Jedním z cílů iniciativy je také ukázat dětem, že nejsou jen pasivními objekty, ale že se s nimi počítá a samy se mohou na zlepšení aktuální situace podílet. „Myslím, že děti teď nejvíce potřebují zažívat věci, které jim přinášejí radost. V době několikaměsíční frustrace a sociální deprivace je to naléhavější úkol než třeba distanční výuka,” dodává psychoterapeut a psychiatr MUDr. Peter Pöthe. Právě aktivity pro děti a tipy, jak je rozveselit a udělat jim radost, jsou jednou ze stěžejních sekcí webu, která je inspirací pro rodiče, ale i pedagogy.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…