Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

zMůžeš víc? Cesta z bezmoci a apatie začíná jednoduchými krůčky

Ilustrační foto: Freepik

Jak se vypořádat s vleklými omezeními kvůli koronaviru? Centrum LOCIKA, Sociální klinika a Český institut biosyntézy nabízejí nápovědu v podobě iniciativy zMůžeš víc, která pomáhá bojovat proti bezmoci a apatii. Na webové stránce projektu najdete šest bodů proti bezmoci i rady a zkušenosti ostatních, jak se s mimořádnou situací snadněji vyrovnat.

Iniciativa připomíná zdánlivé maličkosti, které mohou lidé dělat pro sebe i své okolí. „Podstatné je dělat cokoli, co není toxické, neupadnout do letargie. Záleží na každém z nás, co nás pozitivně nabíjí a kolik toho zmůžeme. Nemusíte hned běžet maraton, stačí pár krůčků, které mohou být důležitým začátkem změny k lepšímu,” uvádí Barbora Janečková, ředitelka Českého institutu biosyntézy a zakladatelka Sociální kliniky. Tvůrci projektu pak na webu zMůžeš víc sdílí aktivity pro děti, ale i dobré zprávy z celého světa, charitativní projekty nebo třeba inspirující příběhy lidí.

Jedním z cílů iniciativy je také ukázat dětem, že nejsou jen pasivními objekty, ale že se s nimi počítá a samy se mohou na zlepšení aktuální situace podílet. „Myslím, že děti teď nejvíce potřebují zažívat věci, které jim přinášejí radost. V době několikaměsíční frustrace a sociální deprivace je to naléhavější úkol než třeba distanční výuka,” dodává psychoterapeut a psychiatr MUDr. Peter Pöthe. Právě aktivity pro děti a tipy, jak je rozveselit a udělat jim radost, jsou jednou ze stěžejních sekcí webu, která je inspirací pro rodiče, ale i pedagogy. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Střevní bakterie mohou pozitivně ovlivňovat motivaci ke cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…