Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

zMůžeš víc? Cesta z bezmoci a apatie začíná jednoduchými krůčky

Ilustrační foto: Freepik

Jak se vypořádat s vleklými omezeními kvůli koronaviru? Centrum LOCIKA, Sociální klinika a Český institut biosyntézy nabízejí nápovědu v podobě iniciativy zMůžeš víc, která pomáhá bojovat proti bezmoci a apatii. Na webové stránce projektu najdete šest bodů proti bezmoci i rady a zkušenosti ostatních, jak se s mimořádnou situací snadněji vyrovnat.

Iniciativa připomíná zdánlivé maličkosti, které mohou lidé dělat pro sebe i své okolí. „Podstatné je dělat cokoli, co není toxické, neupadnout do letargie. Záleží na každém z nás, co nás pozitivně nabíjí a kolik toho zmůžeme. Nemusíte hned běžet maraton, stačí pár krůčků, které mohou být důležitým začátkem změny k lepšímu,” uvádí Barbora Janečková, ředitelka Českého institutu biosyntézy a zakladatelka Sociální kliniky. Tvůrci projektu pak na webu zMůžeš víc sdílí aktivity pro děti, ale i dobré zprávy z celého světa, charitativní projekty nebo třeba inspirující příběhy lidí.

Jedním z cílů iniciativy je také ukázat dětem, že nejsou jen pasivními objekty, ale že se s nimi počítá a samy se mohou na zlepšení aktuální situace podílet. „Myslím, že děti teď nejvíce potřebují zažívat věci, které jim přinášejí radost. V době několikaměsíční frustrace a sociální deprivace je to naléhavější úkol než třeba distanční výuka,” dodává psychoterapeut a psychiatr MUDr. Peter Pöthe. Právě aktivity pro děti a tipy, jak je rozveselit a udělat jim radost, jsou jednou ze stěžejních sekcí webu, která je inspirací pro rodiče, ale i pedagogy. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…