Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zeleň místo odpadků. Z černé skládky vznikl u Temelína nový park

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Jaderná elektrárna Temelín otevřela novou část parku a to na místě, které dříve sloužilo jako černá skládka. Nyní při procházce na návštěvníky čekají zpevněné cesty, ptačí zvuky, ale i třeba dvousetleté stromy vysoké přes dvacet metrů. 

Odpad, který na místě v minulosti nezodpovědní lidé nashromáždili, energetici vytřídili a odvezli na vlastní skládku. Umožnilo to vznik nového lesního parku, který navazuje na zámecký park kolem infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Návštěvníci se mohou kochat asi čtyřmi stovkami stromů, přičemž zastoupeny jsou téměř všechny české druhy včetně ovocných dřevin. „Dohromady celý park vytváří velmi dobré prostředí pro hmyz a různé druhy ptáků,“ uvedl architekt Luboš Bartl.

Zdroj fotografie: Jaderná elektrárna Temelín

Do devítihektarového parku mohou návštěvníci vstoupit po dvou zpevněných cestách, vycházkový okruh má přibližně kilometr. Místo je vhodné pro milovníky přírody. „Procházka parkem není o plnění úkolů nebo získání informací jako u klasických naučných stezek. Je to o přírodě a jak se říká – vyčištění hlavy a dobití baterek. Do budoucna do parku doplníme několik přírodních míst k posezení,“ dodal ředitel elektrárny Jan Kruml.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.