Příroda·1 minuta radosti
Na změnu není nikdy pozdě. V Třinci měli dříve skládku, teď je z ní louka se včelami
Dokonce i skládka se dá přetvořit v příjemný a přínosný prostor. Své o tom ví hutní společnost Třinecké železárny. Ta totiž změnila bývalou skládku odpadu v blízkosti svého areálu na travnatou plochu s různými druhy rostlin, keři i stromy a nově i se dvěma úly pro včely. K podpoře biodiverzity v okolí železáren se firma zavázala v dobrovolné dohodě, kterou uzavřela
Dokonce i skládka se dá přetvořit v příjemný a přínosný prostor. Své o tom ví hutní společnost Třinecké železárny. Ta totiž změnila bývalou skládku odpadu v blízkosti svého areálu na travnatou plochu s různými druhy rostlin, keři i stromy a nově i se dvěma úly pro včely.

K podpoře biodiverzity v okolí železáren se firma zavázala v dobrovolné dohodě, kterou uzavřela v roce 2014 s Ministrem životního prostředí a Moravskoslezským krajem. Právě rekultivovaná skládka o rozloze necelých 14 hektarů má přispět ke zlepšení tamního prostředí. „Včely jsou příkladem toho, jak je v přírodě vše propojené, a že je potřeba ji chránit. Rozhodli jsme se proto dva včelí úly instalovat na zrekultivované části skládky, která se po letech znovu proměnila v krásný přírodní prostor,“ vysvětlil symboliku výrobní ředitel Třineckých železáren Česlav Marek.

Kromě úlů se v místě vyskytuje ještě čmelákovník a ježkovník. Na tamní květnaté louce roste 28 druhů bylin. Také tam kvete svazenka vratičolistá, která je díky svému nektaru s vysokým obsahem cukrů ideální potravou pro včely.
Klikněte, když vám článek udělal radost
Redaktor Pozitivních zpráv
Potěšil vás článek? Pošlete ho dál!
Dobrá zpráva udělá radost dvakrát — vám i tomu, komu ji pošlete.



