Zavoláme zpátky, abyste se necítili osamělí. Seniorům pomáhá nová česká aplikace

Zdroj fotografií:

Senioři patří mezi skupinu obyvatel, kterou současná epidemie nejvíce zasáhla. Zaměstnanci Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se proto spolu se svými studenty zapojili do projektu Českého červeného kříže (ČČK) Zavoláme zpátky. Vyvinuli aplikaci, díky které mohou dobrovolníci červeného kříže prostřednictvím telefonátů navázat kontakt s osamělými lidmi a snížit tak negativní dopady sociální izolace.

Senioři si mohou objednat rozhovor s dobrovolníky prostřednictvím kontaktního formuláře nebo telefonního čísla. Nejedná se přitom o krizovou linku. Telefonáty jsou spíše běžnými konverzacemi, které seniorům chybějí nejvíce. Popovídat si mohou o čemkoli, nicméně proškolení pracovníci jsou připraveni odpovídat i na aktuální otázky ohledně koronaviru. Volání zpravidla není jednorázové, dobrovolníci se osamělým lidem věnují dlouhodobě. Aktuálně prostřednictvím aplikace vyřizují okolo čtyřiceti hovorů denně.

Aplikace umožňuje přiřazení seniorů dobrovolníkům, přičemž každý dobrovolník může mít na starosti více seniorů. Do komentářů k jednotlivým požadavkům se dají psát například poznámky o posledním telefonátu, takže pracovníci mají všechny informace pohromadě a mohou si je kdykoliv zobrazit a aktualizovat,“ představila fungování aplikace v praxi jedna z autorek aplikace Sofya Sherstneva. Tým vývojářů bude aplikaci ještě dále vylepšovat, upravovat a testovat. Následně ji červenému kříži předá i se zdrojovými kódy, aby ji mohl využívat dle svých potřeb.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.