Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zavoláme zpátky, abyste se necítili osamělí. Seniorům pomáhá nová česká aplikace

Zdroj fotografií:

Senioři patří mezi skupinu obyvatel, kterou současná epidemie nejvíce zasáhla. Zaměstnanci Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se proto spolu se svými studenty zapojili do projektu Českého červeného kříže (ČČK) Zavoláme zpátky. Vyvinuli aplikaci, díky které mohou dobrovolníci červeného kříže prostřednictvím telefonátů navázat kontakt s osamělými lidmi a snížit tak negativní dopady sociální izolace.

Senioři si mohou objednat rozhovor s dobrovolníky prostřednictvím kontaktního formuláře nebo telefonního čísla. Nejedná se přitom o krizovou linku. Telefonáty jsou spíše běžnými konverzacemi, které seniorům chybějí nejvíce. Popovídat si mohou o čemkoli, nicméně proškolení pracovníci jsou připraveni odpovídat i na aktuální otázky ohledně koronaviru. Volání zpravidla není jednorázové, dobrovolníci se osamělým lidem věnují dlouhodobě. Aktuálně prostřednictvím aplikace vyřizují okolo čtyřiceti hovorů denně.

Aplikace umožňuje přiřazení seniorů dobrovolníkům, přičemž každý dobrovolník může mít na starosti více seniorů. Do komentářů k jednotlivým požadavkům se dají psát například poznámky o posledním telefonátu, takže pracovníci mají všechny informace pohromadě a mohou si je kdykoliv zobrazit a aktualizovat,“ představila fungování aplikace v praxi jedna z autorek aplikace Sofya Sherstneva. Tým vývojářů bude aplikaci ještě dále vylepšovat, upravovat a testovat. Následně ji červenému kříži předá i se zdrojovými kódy, aby ji mohl využívat dle svých potřeb.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.