Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zavoláme zpátky, abyste se necítili osamělí. Seniorům pomáhá nová česká aplikace

Zdroj fotografií:

Senioři patří mezi skupinu obyvatel, kterou současná epidemie nejvíce zasáhla. Zaměstnanci Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se proto spolu se svými studenty zapojili do projektu Českého červeného kříže (ČČK) Zavoláme zpátky. Vyvinuli aplikaci, díky které mohou dobrovolníci červeného kříže prostřednictvím telefonátů navázat kontakt s osamělými lidmi a snížit tak negativní dopady sociální izolace.

Senioři si mohou objednat rozhovor s dobrovolníky prostřednictvím kontaktního formuláře nebo telefonního čísla. Nejedná se přitom o krizovou linku. Telefonáty jsou spíše běžnými konverzacemi, které seniorům chybějí nejvíce. Popovídat si mohou o čemkoli, nicméně proškolení pracovníci jsou připraveni odpovídat i na aktuální otázky ohledně koronaviru. Volání zpravidla není jednorázové, dobrovolníci se osamělým lidem věnují dlouhodobě. Aktuálně prostřednictvím aplikace vyřizují okolo čtyřiceti hovorů denně.

Aplikace umožňuje přiřazení seniorů dobrovolníkům, přičemž každý dobrovolník může mít na starosti více seniorů. Do komentářů k jednotlivým požadavkům se dají psát například poznámky o posledním telefonátu, takže pracovníci mají všechny informace pohromadě a mohou si je kdykoliv zobrazit a aktualizovat,“ představila fungování aplikace v praxi jedna z autorek aplikace Sofya Sherstneva. Tým vývojářů bude aplikaci ještě dále vylepšovat, upravovat a testovat. Následně ji červenému kříži předá i se zdrojovými kódy, aby ji mohl využívat dle svých potřeb.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.