Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zásadní pokrok v psychiatrické praxi. Lékaři úspěšně otestovali unikátní metodu léčby deprese

Ilustrační foto: Pexels

Příznaky vážných případů deprese může výrazně zmírnit metoda hloubkové mozkové stimulace. Zlom v mnohaletém úsilí o aplikaci nejnovějších poznatků neurovědy do psychiatrické léčby učinili lékaři z Kalifornské univerzity.

Pokrok umožnil objev biomarkeru, tedy určitého vzorce mozkové aktivity, který u depresivních pacientů signalizuje spuštění příznaků. Novou metodu pak lékaři úspěšně otestovali na první pacientce s vážnou depresí odolnou vůči farmaceutické léčbě.

Díky analýze neuronové sítě pacientky byli vědci schopní vyvinout speciální implantát, který funguje na principu takzvané hloubkové mozkové stimulace. Miniaturní dávky elektrického proudu jsou při ní směřované do konkrétních center v mozku a efektivně blokují nastupující příznaky deprese. I po několika měsících je zařízení stále účinné. Na rozdíl od léků je zcela neinvazivní a umožňuje léčit symptomy nárazově podle potřeby pacientky.

Tento úspěch je sám o sobě neuvěřitelným pokrokem v našich znalostech o funkci mozku u pacientů s mentálním onemocněním. Zatím se ale jedná pouze o první úspěch v prvním testu,“ uvedla autorka studie zveřejněné v časopise Nature Medicine Katherine Scangos. Pro další posun v léčbě je nutné zjistit, jak se liší neuronové sítě u různých psychiatrických pacientů a zda se jejich biomarker proměňuje v čase.

Zdroj: University of California, San Francisco

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…