Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výstava písku i opravený dům. Toto jsou nejlepší počiny českých muzeí loňského roku

Ilustrační foto: Pixabay

Ačkoli byla možnost navštívit kulturní instituce v loňském roce kvůli pandemii omezena, i přesto si česká muzea pro zájemce připravila řadu zajímavých výstav a projektů. Ty nejlepší ocenila porota v již devatenáctém ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Klání, ve kterém se oceňují počiny ve třech hlavních kategoriích, se letos zúčastnilo celkem 56 muzeí a galerií s 98 projekty. Cenu Muzejní výstava roku si odneslo Muzeum města Ústí nad Labem za výstavu za výstavu Písky známé i neznámé aneb Fascinující svět obyčejného písku. „Výstava hravou formou představila na první pohled obyčejný materiál. Přes tři tisíce vzorků písku z celého světa daly nahlédnout na jeho pestrost i strukturu,“ uvedli porotci k výstavě.

Ve druhé kategorii, Muzejní publikace roku, zvítězilo se svou knihou „Umění v nouzi!?“ Regionální muzeum v Teplicích. Tým autorů pod vedením Bohuslavy Chlebodárové představuje Teplice jako jedno z důležitých uměleckých center meziválečného období.

Za nejlepší Muzejní počin roku pak porota složená z nezávislých odborníků zvolila projekt „Libušín znovuzrozený: Obnova Národní kulturní památky po požáru“ Národního muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Díky iniciativě pracovníků muzea se zde podařilo zrekonstruovat první realizovanou stavbu architekta Dušana Jurkoviče, kterou zničil v roce 2014 požár. Stavba, která nese název Libušín, tak znovu stojí na svém místě, kde stála od svého vzniku v roce 1925.

Gloria musealis, v překladu Sláva muzejní, je soutěž, kterou každoročně vyhlašuje Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky a Český výbor ICOM. Jejím cílem je upozornit na kvalitní práci pracovníků českých muzeí při tvorbě výstav a expozic, prezentování sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů a lokalit kulturního a přírodního dědictví.

Související články

Zaručeně zlepší den

Budoucnost kávy – kompostovatelné kapsle obalené řasou

Hrušeň hnilička si získala srdce Čechů. Zvítězila v národní anketě Strom roku

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Návaly horka už nemusí být pro ženy v menopauze strašákem. Na trhu je prádlo, které pomůže

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…