Vědci vyvinuli slibnou vakcínu proti tuberkulóze

Zdroj fotografie: Pixabay

Česko se řadí mezi země s nejnižším výskytem tuberkulózy, přesto toto vysoce nakažlivé onemocnění u nás loni postihlo kolem čtyři sta lidí, osmnáct z nich nemoci podlehlo. Vědci na světové pneumologické konferenci v jihoindickém Hajdarábádu teď představili vakcínu, která by mohla lidem poskytnout účinnou a dlouhodobou ochranu.

Očkování proti vysoce nakažlivé nemoci způsobené mykobakteriemi není v současné době v Česku povinné. Dostupná je vakcína BCG, určená především pro rizikové skupiny. Problematická je její účinnost, která se v závislosti na studiích pohybuje kolem osmdesáti procent. Nově vyvíjená vakcína je sestavena z proteinů bakterie, což vyvolává imunitní reakci. Vědci ji testovali na více než tři a půl tisících dospělých v Jihoafrické republice, Keni a Zambii, tedy zemích, které se s tuberkulózou potýkají.

Odborník na tuberkulózu David Lewinsohn v rozhovoru s BBC uvedl, že připravovaná vakcína je přelomová. „Pozoruhodné je, že je efektivní i u dospělých, kteří už byli infikováni bakterií Mycobacterium tuberculosis, která tuberkulózu způsobuje,“ řekl. Vakcínu je nutné ještě prověřit dalšími testy, ale podle Lewinsohna by mohla být dostupná do roku 2028.

Zdroj: České noviny

Autor článku

Anna Silná