Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci našli chlupatého plže v 99 milionů let starém jantaru

Ilustrační foto: Pixabay

Barma vydala další poklad. V jednom z kousků jantaru starém zhruba 99 milionů let nalezeném na území Barmy totiž vědci objevili nový druh suchozemského plže, píše Interesting Engineering.

Tým vedený autorem Dr. Jeanem-Michelem Bichainem z Muzea přírodní historie a etnografie v Colmaru ve Francii dospěl k závěru, že chlupy, které má objevený plž po celém těle, mohly poskytnout měkkýšům selektivní výhodu během jejich evolučního vývoje.

„Jde již o šestý druh chlupatých plžů druhu Cyclophoridae,“ vysvětluje doktorka Adrienne Jochum ze Senckenbergova výzkumného ústavu. „Není neobvyklé, že jsou ulity fosilních a současných suchozemských plžů zdobeny hřebeny, chlupy, uzly nebo záhyby, nicméně jejich vývoj je celkem složitý proces,“ dodává.

Foto: Senckenberg Natural History Museum

Původem z Barmy

V barmském jantaru bylo nalezeno celkem osm různých druhů plžů Cyclophoridae a šest z nich mělo štětinovité lastury. Podle vědců to není náhoda. Věří, že chlupatost hlemýžďů jim dala nespornou evoluční výhodu.

Foto: Senckenberg Natural History Museum

Dr. Jochum popisuje, že nový druh pochází z křídového jantarového dolu v údolí Hukawng v Barmě. Chlupatý plž je 26,5 milimetrů dlouhý, 21 milimetrů široký a 9 milimetrů vysoký. Vnější okraj ulity je lemován krátkými chlupy, které se shlukují zejména kolem otvoru. Schopnost lépe přilnout ke stonkům nebo listům rostlin je něco, co je běžně viděno u současných hlemýžďů tak, jak je známe. Nicméně k čemu mohly dříve sloužit chlupy objevené na ulitě starého plže? Mohly hrát roli v tepelné regulaci hlemýžďů tím, že umožnily malým kapičkám vody přilnout k ulitě, čímž slouží jako taková malá osobní klimatizace. Nebo možná chránily ulitu šneka před poleptáním vysoce kyselou půdou a opadem listů prastarého tropického pralesa.

„Štětiny mohly také sloužit jako maskování nebo chránit hlemýždě před přímým útokem slídících ptáků nebo půdních predátorů. A vůbec nelze vyloučit, že chlupy poskytovaly výhodu při partnerské selekci,“ uzavírá Dr. Jochum.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Jak funguje mechanismus syntézy protistresového hormonu? Čeští vědci na to přišli

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…