Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědce překvapilo empatické chování šimpanzů a strak. Zvířata jsou nám podobnější, než se zdá

Ilustrační foto: Pexels

Schopnost empatie a nezištné pomoci je u zvířat stále velkou neznámou. Řada lidí tvrdí, že jí nejsou schopna vůbec. Nové poznatky ze zvířecí říše však mluví o opaku. Vědci navíc zjistili, že například ptáci dokážou být nejen empatičtí, ale mají také výjimečnou paměť.

Vrabci záměrně obměňují svůj zpěv, aby nalákali samičky

Samečci vrabců lákají samičky k páření pomocí zpěvu. Vědci nyní zjistili, že tito drobní ptáci jsou schopní zaznamenávat každou novou melodii, kterou zazpívají, a v intervalu 30 minut ji obměňovat, aby se samičkám neomrzeli. Zapamatují si vždy půlhodinovou sekvenci písní, ty potom přezpívají v náhodném pořadí. Studie se uskutečnila v severozápadní Pensylvánii a byla zveřejněna v časopise Proceedings of the Royal Society B.

Ilustrační foto: Pexels

Ptáci jsou schopni nezištné pomoci

Nezištná pomoc je u ptactva velmi neobvyklá. Vědci ji zatím pozorovali pouze u jediného druhu, ke kterému se však nyní nečekaně přidal druhý. K objevu došlo zcela náhodou, když tým složený ze dvou australských univerzit chtěl pozorovat pohyb ptáků po městě pomocí vysílaček připevněných k jejich tělu. Takzvané australské straky neboli flétňáci australští však vědcům experiment překazily. Vysílaček se totiž po velmi krátké době zbavily, a to vzájemnou pomocí, kdy si zobákem vysílačky vzájemně sejmuly. Podle vědců se jedná o jedinečný úkaz nezištné pomoci.

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Šimpanzi léčí zranění rozdrceným hmyzem

Nezištná pomoc a empatie podobná té lidské překvapila vědce také u šimpanzů. Při studiu skupiny ohrožených šimpanzů čego v Gabonu si totiž výzkumníci všimli, že tito primáti k léčbě zranění používají rozdrcený hmyz, který vtírají do otevřené rány nejen sobě, ale i dalším členům tlupy. Jedná se o první důkaz používání medicíny mezi primáty a jeden z mála důkazů empatie u zvířat.

Zdroj: irozhlas, Smithsonian Magazine, CNN

Související články

Zaručeně zlepší den

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

V kůlně objevili obraz barokního malíře van Dycka. Vydražil se za 3 miliony dolarů

Nejchytřejším psím plemenem je belgický ovčák malinois

Sčitatelé letos na krmítkách viděli více než půl milionu ptáků

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…