Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vánoční nadělení se pomalu rozkoukává. Ve Dvoře Králové se radují z prvního mláděte medojeda

Foto: Safari park Dvůr Králové

V Safari parku Dvůr Králové byl Štědrý den opravdu štědrý. Narodilo se zde historicky první mládě medojeda kapského. Veřejnosti ho však chovatelé ukázali teprve nyní. Medojedy přitom za poslední rok nemnožila žádná jiná zoologická zahrada na světě.

Samice Beebee porodila mimo boudu a mládě jsme měli celou dobu na očích, stále ho ale až úzkostlivě hlídala a skrývala. Proto teprve teď můžeme s jistotou říct, že jde o samce,“ uvedla zooložka Gabriela Linhart. Mládě se narodilo v noci z 24. na 25. prosince a od té doby je plně závislé na matce. Teprve nedávno začalo vidět. „V poslední době si samice hodně oblíbila, že si mládě pokládá na břicho, zatímco sama odpočívá,“ doplnila Linhart.

V přírodě zatím není bezprostředně ohrožený vyhubením, na mnoha místech jich však rychle ubývá. Foto: Safari park Dvůr Králové

Ačkoliv mládě působí bezmocně a roztomile, patří medojedi mezi obávané živočichy. Kvůli jejich urputnosti a velmi silnému stisku čelistí se jich bojí i lvi. Medojedi jsou také proslulí svou vytrvalostí a vynalézavostí. Díky silným drápům, s jejichž pomocí v přírodě dobývají podzemní hnízda divokých včel s vidinou sladkého medu, dovedou rozhrabat i velmi tvrdé materiály. Navzdory zavalitému zjevu výtečně šplhají a je jen málo překážek, se kterými si nedovedou poradit. Díky obrovské síle navíc často stěhují předměty ve výběhu tak, jak jim to zrovna vyhovuje.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Svého dárce kostní dřeně nenajde každý čtvrtý vážně nemocný, říká zakladatelka Náboru hrdinů Martina Chmelová

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…