Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vánoční nadělení se pomalu rozkoukává. Ve Dvoře Králové se radují z prvního mláděte medojeda

Foto: Safari park Dvůr Králové

V Safari parku Dvůr Králové byl Štědrý den opravdu štědrý. Narodilo se zde historicky první mládě medojeda kapského. Veřejnosti ho však chovatelé ukázali teprve nyní. Medojedy přitom za poslední rok nemnožila žádná jiná zoologická zahrada na světě.

Samice Beebee porodila mimo boudu a mládě jsme měli celou dobu na očích, stále ho ale až úzkostlivě hlídala a skrývala. Proto teprve teď můžeme s jistotou říct, že jde o samce,“ uvedla zooložka Gabriela Linhart. Mládě se narodilo v noci z 24. na 25. prosince a od té doby je plně závislé na matce. Teprve nedávno začalo vidět. „V poslední době si samice hodně oblíbila, že si mládě pokládá na břicho, zatímco sama odpočívá,“ doplnila Linhart.

V přírodě zatím není bezprostředně ohrožený vyhubením, na mnoha místech jich však rychle ubývá. Foto: Safari park Dvůr Králové

Ačkoliv mládě působí bezmocně a roztomile, patří medojedi mezi obávané živočichy. Kvůli jejich urputnosti a velmi silnému stisku čelistí se jich bojí i lvi. Medojedi jsou také proslulí svou vytrvalostí a vynalézavostí. Díky silným drápům, s jejichž pomocí v přírodě dobývají podzemní hnízda divokých včel s vidinou sladkého medu, dovedou rozhrabat i velmi tvrdé materiály. Navzdory zavalitému zjevu výtečně šplhají a je jen málo překážek, se kterými si nedovedou poradit. Díky obrovské síle navíc často stěhují předměty ve výběhu tak, jak jim to zrovna vyhovuje.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…