Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vánoční nadělení se pomalu rozkoukává. Ve Dvoře Králové se radují z prvního mláděte medojeda

Foto: Safari park Dvůr Králové

V Safari parku Dvůr Králové byl Štědrý den opravdu štědrý. Narodilo se zde historicky první mládě medojeda kapského. Veřejnosti ho však chovatelé ukázali teprve nyní. Medojedy přitom za poslední rok nemnožila žádná jiná zoologická zahrada na světě.

Samice Beebee porodila mimo boudu a mládě jsme měli celou dobu na očích, stále ho ale až úzkostlivě hlídala a skrývala. Proto teprve teď můžeme s jistotou říct, že jde o samce,“ uvedla zooložka Gabriela Linhart. Mládě se narodilo v noci z 24. na 25. prosince a od té doby je plně závislé na matce. Teprve nedávno začalo vidět. „V poslední době si samice hodně oblíbila, že si mládě pokládá na břicho, zatímco sama odpočívá,“ doplnila Linhart.

V přírodě zatím není bezprostředně ohrožený vyhubením, na mnoha místech jich však rychle ubývá. Foto: Safari park Dvůr Králové

Ačkoliv mládě působí bezmocně a roztomile, patří medojedi mezi obávané živočichy. Kvůli jejich urputnosti a velmi silnému stisku čelistí se jich bojí i lvi. Medojedi jsou také proslulí svou vytrvalostí a vynalézavostí. Díky silným drápům, s jejichž pomocí v přírodě dobývají podzemní hnízda divokých včel s vidinou sladkého medu, dovedou rozhrabat i velmi tvrdé materiály. Navzdory zavalitému zjevu výtečně šplhají a je jen málo překážek, se kterými si nedovedou poradit. Díky obrovské síle navíc často stěhují předměty ve výběhu tak, jak jim to zrovna vyhovuje.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…