Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Twitter jde do boje proti dezinformacím. Zapojit chce všechny uživatele

Zdroj fotografie: Freepik

Jak předejít masivnímu šíření lživých nebo zavádějících informací, ale zároveň uživatele neochudit o svobodu se vyjádřit? Odpověď na podobné otázky hledají v současné době všechny sociální sítě. Twitter se chce při odhalování dezinformací spolehnout na své uživatele. Nový systém Birdwatch nyní prochází fází testování.

Pojmenování nového nástroje není náhodné. Birdwatch neboli ptačí hlídka symbolizuje, že se sociální síť s modrým ptáčkem v logu spoléhá na všechny své uživatele, kteří zde nachází užitečné, poučné i zábavné informace. Názor komunity bude podle viceprezidenta Twitteru Keitha Colemana relevantnější než označování problematických příspěvků řídícími orgány sítě.

Funkce Birdwatch usnadní vyvracení zavádějících informací. Zdroj: pixabay.com

Vývojáři Twitteru se navíc nechtějí omezovat pouze na označení daného tweetu za pravdivý nebo nepravdivý. Systém Birdwatch proto uživatelům umožní zavádějící tweety nejen označit, ale navíc jejich závadnost i vysvětlit. Do komentářů tak budou moci doplňovat vysvětlující kontext diskutované problematiky a hodnotit komentáře ostatních. Poznámky s největším ohlasem se pak stanou součástí příspěvku tak, aby si každý uživatel mohl jednoduše ověřit relevanci informací a na daný tweet si udělat vlastní názor.

V testovací fázi funguje program Birdwatch na samostatné platformě. Také komentáře jsou proto viditelné pouze pro uživatele zapojené do pilotního projektu. Do budoucna má ale být běžnou součástí Twitteru. Autoři systému se už od začátku snaží komunikovat transparentně a na oficiálních stránkách zveřejňují veškerá data, která pro tvorbu nového hlídače využívají.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…