Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Twitter jde do boje proti dezinformacím. Zapojit chce všechny uživatele

Zdroj fotografie: Freepik

Jak předejít masivnímu šíření lživých nebo zavádějících informací, ale zároveň uživatele neochudit o svobodu se vyjádřit? Odpověď na podobné otázky hledají v současné době všechny sociální sítě. Twitter se chce při odhalování dezinformací spolehnout na své uživatele. Nový systém Birdwatch nyní prochází fází testování.

Pojmenování nového nástroje není náhodné. Birdwatch neboli ptačí hlídka symbolizuje, že se sociální síť s modrým ptáčkem v logu spoléhá na všechny své uživatele, kteří zde nachází užitečné, poučné i zábavné informace. Názor komunity bude podle viceprezidenta Twitteru Keitha Colemana relevantnější než označování problematických příspěvků řídícími orgány sítě.

Funkce Birdwatch usnadní vyvracení zavádějících informací. Zdroj: pixabay.com

Vývojáři Twitteru se navíc nechtějí omezovat pouze na označení daného tweetu za pravdivý nebo nepravdivý. Systém Birdwatch proto uživatelům umožní zavádějící tweety nejen označit, ale navíc jejich závadnost i vysvětlit. Do komentářů tak budou moci doplňovat vysvětlující kontext diskutované problematiky a hodnotit komentáře ostatních. Poznámky s největším ohlasem se pak stanou součástí příspěvku tak, aby si každý uživatel mohl jednoduše ověřit relevanci informací a na daný tweet si udělat vlastní názor.

V testovací fázi funguje program Birdwatch na samostatné platformě. Také komentáře jsou proto viditelné pouze pro uživatele zapojené do pilotního projektu. Do budoucna má ale být běžnou součástí Twitteru. Autoři systému se už od začátku snaží komunikovat transparentně a na oficiálních stránkách zveřejňují veškerá data, která pro tvorbu nového hlídače využívají.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Objev: tábořiště lovců mamutů se nacházelo na území Česka

Nová naděje pro pacienty s alopecií

Muži dříve používali zuby k otevírání prachových nábojů, zjistili archeologové

Stát ušetřil peníze. Bobr místo něj postavil hráz

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Pozitivní kniha: Jiří Hájíček napsal román ze současného venkova

Pozitivní kniha: Jiří Hájíček napsal román ze současného venkova

Život pětapadesátiletého Tomáše, ředitele statku na vesnici, se znenadání obrátí vzhůru nohama…