Turečtí popeláři zachraňují vyhozené knihy. Otevřeli vlastní knihovnu

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: stocksnap.io

Turecká Ankara se může pochlubit naprosto jedinečnou knihovnou. Z knih, které jejich majitelé vyhodili do popelnic, dokázali popeláři sestavit obrovskou sbírku. Více než 4 750 svazků tak našlo nové využití, zapůjčit si je nyní může kdokoliv.

Budova, ve které jsou kromě knihovny i kanceláře, kavárna a holičství, ještě před dvaceti lety sloužila jako cihelna. Dnes si tady může široká veřejnost vypůjčit tituly rozdělené do sedmnácti kategorií, mezi nimi učebnice, dětské pohádky, detektivky a další oblíbené žánry. Popeláři v knihovně najdou využití téměř pro cokoli. Z poškozených knih vytvořili podložky, z měděných trubek pak lampičky.

Prostory se těší velké oblibě nejen v tureckém hlavním městě, návštěvníci přijíždějí ze všech koutů státu. Výjimkou zde nejsou ani turisté. Díky své popularitě se projekt může dočkat většího rozšíření a darů od investorů. Zřizovatelé knihovny pomýšlí na pojízdnou variantu pro školy doprovázenou netradiční kapelou hrající na popelnice.

Související články

Zaručeně zlepší den

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Z rostoucí obliby kompostování se radují nejen žížaly. Na náš život má zásadní vliv

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura