Přežití celých lesů při rapidních změnách klimatu mohou zajistit vzácné starodávné stromy. Tito tisíce let staří giganti totiž sdílejí s okolními stromy jedinečnou genetickou a biologickou diverzitu pramenící z předchozích klimatických změn.
Tisícileté stromy tak zbytku ekosystému poskytují evoluční vlastnosti zásadní pro přežití. Kromě toho nabízí přirozené prostředí ohroženým druhům a pohlcují mnohem vyšší množství oxidu uhličitého než běžné stromy. Zjištění učinili vědci z Centra pro výzkum stromů v Mortonově arboretu.
Populace starobylých stromů však tvoří na světě pouze necelé 1 % z celkového počtu lesní zeleně. „Naše studie upozorňuje na urgentní potřebu přijetí globální strategie na konzervaci biodiverzity. Ta by měla zahrnovat nejen ochranu zatím nedotčených lesů, ale i malého množství antických stromů, kterým se podařilo přežít několik klimatických změn,“ řekl Gianluca Piovesan, jeden z autorů studie zveřejněné v časopise Nature Plants.
Zdroj: Goodnewsnetwork, The Morton Arboretum’s Center for Tree Science, Nature Plants
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat
Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…