Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Světová muzea se otevírají on-line. Podívejte se do kabiny raketoplánu nebo do starého Egypta

Ilustrační foto: Pexels

Abyste zhlédli nejcennější umělecká díla, nemusíte cestovat po celém světě. Čím dál více sbírek si můžete díky internetu prohlédnout přímo na obrazovce vašeho počítače či chytré televize. Co byste si neměli nechat ujít? Web Mental Floss sestavil seznam jedenácti prestižních muzeí, která můžete navštívit on-line.

K modernímu způsobu prezentace přistoupil dokonce i ikonický pařížský Louvre. V současné době nabízí sedm virtuálních prohlídek, které zahrnují díla Rembrandta nebo poklady starého Egypta.

Newyorské Muzeum Solomona Gruggenheima je pak architektonickým zážitkem samo o sobě, o čemž se můžete přesvědčit prohlídkou jeho prostor díky Google Street View. Kromě impresionistických děl Degase a Gaugina nebo kubisty Picassa nabízí muzeum také výtvarné kurzy nebo prohlídky pro lidi se zrakovým postižením.

Washingtonská Národní galerie umění vystavuje on-line americkou módu z 18. a 19. století stejně jako barokního malíře Johannese Verneera. Na jejích webových stránkách jsou zveřejněny stovky audio a video přednášek o konkrétních umělcích a obrazech.

Na své si přijdou milovníci umění, techniky i přírody. Ilustrační foto: Unsplash

Také Britské muzeum si můžete prohlédnout prostřednictvím Google Street View. K virtuálním prohlídkám nabízí sbírku tisků a maleb i umělecká díla Oceánie.

Muzeum přírody Smithsonian vystavuje on-line drahokamy a minerály, fosilie a kostry pravěkých tvorů, savce, hmyz, ptáky nebo mořské živočichy.

Metropolitní muzeum umění zveřejňuje některé ze svých sbírek on-line už od roku 2014. Z obýváku si můžete prohlédnout třeba 33 tisíc kusů oblečení ze všech kontinentů napříč sedmi stoletími.

Divadelní muzeum Salvadora Dalího ve španělském Figueres vás pak virtuálně provede malbami, plastickými kolážemi a mechanickými vynálezy tohoto fenomenálního autora.

Virtuální prohlídky nabízí i vesmírné zážitky. Ilustrační foto: Pixabay

Americká vesmírná agentura NASA nabízí 41 on-line výstav, během nichž se můžete podívat do Hubbelova teleskopu, prohlédnout si Zemi z její oběžné dráhy nebo studovat techniku mapující planety Sluneční soustavy.

Také Sixtinská kaple ve Vatikánu a další z úžasných nástěnných maleb a soch jsou dostupné prostřednictvím obrazovky.

Národní muzeum žen ve Virginii zviditelňuje podíl žen na americké historii, kultuře, ekonomickém a politickém životě. Ve 33 on-line výstavách se dozvíte zajímavosti o jejich boji za volební právo, účasti na olympijském hnutí nebo rolích v armádě.

Z pohodlí domova si můžete prohlédnout i ikonická umělecká díla. Ilustrační foto: Unsplash

Ohijské Národní muzeum letectva potěší všechny vzdušné nadšence virtuální prohlídkou celého objektu, který vystavuje stovky letadel a s nimi spojených zbraňových systémů. Na jejich webu jsou dostupné také podcasty komentující jednotlivé kolekce.

A pokud zatoužíte objevovat umění, techniku nebo přírodu z dalších muzeí, určitě vyzkoušejte The Google Art Project, který zmapoval přes tisíc institucí na celém světě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Thesios: Umělá inteligence radí vysokoškolákům, jaké téma závěrečné práce zvolit

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…