Studie zjistila, že otcové jsou vnímavější vůči projevům dcer

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Rodiče věnují svůj čas dětem, hrají si s nimi, starají se o ně. Není tomu tak jen u matek, ale i u otců. Výzkumníci zjistili, že interakce otců s jejich potomky je ovlivněna tím, jaký má tento potomek pohlaví. Vůči potřebám dcer jsou otcové všímavější a vnímavější. Tyto závěry vyplynuly ze skenování mozkové aktivity rodičů při jejich každodenních interakcích s jejich dětmi.

Podle studie otištěné v odborném časopise Behavioural Neuroscience otcové dcer navíc svým holčičkám častěji zpívají, mluví více o emocích, pozitivních i negativních, a jsou vůči emocím svých dcer mnohem chápavější a vstřícnější. U synů zase otcové používají více slov týkajících se výkonu, kam se řadí například pochvaly a pocity hrdosti za výhru či úspěch.

,,Pokud dítě pláče a žádá svého tatínka, otcové dcer častěji těmto voláním vyhoví,“ doplňuje informace autorka studie Jennifer Mascaro. Měli bychom si tedy uvědomit, že gender nás ovlivňuje na nevědomé rovině už od samého dětství. Dalším zajímavým poznatkem byl fakt, že otcové častěji u svých dcer zmiňují v řeči části těla – jako například bříško, nožička. To by mohlo podle autorů v budoucnosti u dcer vést k jejich všímavosti vůči své postavě. Současně autoři hypotetizují, že pokud jsou otcové více otevření vůči vyjadřování emocí u svých dcer, může to vést k tomu, že jsou ženy v dospělosti empatičtější oproti mužům.

Zdroj: www.apa.org

Související články

Inspirace

Optimismus snižuje riziko srdečního selhání

Inspirace

Otec poslal dceři zapomenuté plátky manga lodí

Inspirace

Přísná dieta může pomoci při léčbě cukrovky

Inspirace

Podle studie tráví rodiče s dětmi dvakrát víc času než před 50 lety

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.