Mezinárodní tým vědců vedený českými výzkumníky vyvinul ultramalé a vysoce účinné solární pece. Dokáží odstraňovat toxické plyny a odsolovat mořskou vodu. Využít se dají také jako generátory páry nebo chemické reaktory pro výrobu nanomateriálů.
Nanopece o průměru několika desítek nanometrů lze vyrobit ve formě tenkých filmů či panelů a pomocí solární energie v nich dosáhnout teploty až 600 stupňů Celsia. Díky vysoké účinnosti přeměny sluneční energie, nízkým výrobním nákladům i energetickým nárokům najdou solární nanopece využití především v oblasti obnovitelné elektřiny a výroby pokročilých materiálů pro solární energetiku.
Výsledky unikátní technologie, kterou autorský tým chrání mezinárodní patentovou přihláškou, publikovaly časopisy Nano Letters a Nano Energy. Na výzkumu se podíleli odborníci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) Univerzity Palackého ve spolupráci s americkými, německými a italskými kolegy.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci
Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…