Mezinárodní tým vědců vedený českými výzkumníky vyvinul ultramalé a vysoce účinné solární pece. Dokáží odstraňovat toxické plyny a odsolovat mořskou vodu. Využít se dají také jako generátory páry nebo chemické reaktory pro výrobu nanomateriálů.
Nanopece o průměru několika desítek nanometrů lze vyrobit ve formě tenkých filmů či panelů a pomocí solární energie v nich dosáhnout teploty až 600 stupňů Celsia. Díky vysoké účinnosti přeměny sluneční energie, nízkým výrobním nákladům i energetickým nárokům najdou solární nanopece využití především v oblasti obnovitelné elektřiny a výroby pokročilých materiálů pro solární energetiku.
Výsledky unikátní technologie, kterou autorský tým chrání mezinárodní patentovou přihláškou, publikovaly časopisy Nano Letters a Nano Energy. Na výzkumu se podíleli odborníci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) Univerzity Palackého ve spolupráci s americkými, německými a italskými kolegy.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení
Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…