Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Solární pece z dílny českých vědců odstraní toxické plyny a odsolí vodu

Ilustrační foto: Freepik

Mezinárodní tým vědců vedený českými výzkumníky vyvinul ultramalé a vysoce účinné solární pece. Dokáží odstraňovat toxické plyny a odsolovat mořskou vodu. Využít se dají také jako generátory páry nebo chemické reaktory pro výrobu nanomateriálů.

Nanopece o průměru několika desítek nanometrů lze vyrobit ve formě tenkých filmů či panelů a pomocí solární energie v nich dosáhnout teploty až 600 stupňů Celsia. Díky vysoké účinnosti přeměny sluneční energie, nízkým výrobním nákladům i energetickým nárokům najdou solární nanopece využití především v oblasti obnovitelné elektřiny a výroby pokročilých materiálů pro solární energetiku.

Schematické znázornění nanopecí na bázi nitridu titanu. Foto: Martin Pykal

Výsledky unikátní technologie, kterou autorský tým chrání mezinárodní patentovou přihláškou, publikovaly časopisy Nano Letters a Nano Energy. Na výzkumu se podíleli odborníci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) Univerzity Palackého ve spolupráci s americkými, německými a italskými kolegy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Virginii byl právě zahájen největší světový projekt 3D tištěného bydlení

Kam vyrazit pozorovat hvězdy? Přinášíme tipy na nejlepší česká planetária a hvězdárny

Pětileté dívce se podařilo publikovat vlastní knihu. Zařadila se tak do Guinnessovy knihy rekordů

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…