Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Smrtelných zranění na českých silnicích ubývá

Statistika ministerstva dopravy potvrzuje, že počet obětí dopravních nehod na českých silnicích klesá. V tomto směru se postupně přibližujeme k zemím západní Evropy. Loni klesl počet obětí o 12 procent. Silnice se stávají bezpečnější. Oproti situaci ve Skandinávii nebo Švýcarsku náš ovšem čeká stále velký kus práce. Přepočet usmrcených osob na silnicích na milion obyvatel máme oproti zmiňovaným zemím téměř dvojnásobný.

Oproti roku 2012 zemřelo na silnicích o 79 osob méně. Navíc se jedná o výsledek s nejnižším počtem obětí dopravních nehod od roku 1954. Statistika operuje s počty osob, které zemřou do 24 hodin po nehodě. Loňský výsledek v přepočtu obětí dopravních nehod na milion obyvatel znamená 63 usmrcených osob z milionu a řadí nás na 19. místo evropské osmadvacítky. Průměr zemí EU představuje 52 osob. V zemích Skandinávie nebo Švýcarska je to ještě méně, konkrétně 35 osob. Právě Skandinávie a Švýcarsko představují metu, které bychom chtěli do roku 2020 dosáhnout.

Ministerstvo dopravy prozatím loňský výsledek nepřeceňuje. Až následující roky ukáží, zda jde o trvalý pokles nebo zda došlo pouze ke krátkodobému zlepšení. Ze statistik mj. vyplývá, že nadále klesá počet usmrcených dětí. Došlo také k poklesu smrtelných nehod, které zavinili začínající řidiči a řidiči pod vlivem alkoholu. Věřme, že se situace bude i nadále zlepšovat. Jednou snad budeme evropským statistikám vládnout my.

Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/cesko-v-bezpecnosti-na-silnicich-dohani-zapadni-evropu-tvrdi-ministerstvo-dopravy-ge6-/doprava.aspx?c=A140615_125101_ln-doprava_ele#utm_source=clanek.lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=a-souvisejici.clanky.clicks

Související články

Byznys

V budoucnu nás auta budou varovat před kolizí

Z domova

V lednu bylo na našich silnicích nejbezpečněji za posledních 25 let

Společnost

Nástrahy noční silnice zneškodní speciální reflexní sprej

Společnost

Prague Fashion Weekend letos představí spojení automobilů a módy

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.