Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Smrtelných zranění na českých silnicích ubývá

Statistika ministerstva dopravy potvrzuje, že počet obětí dopravních nehod na českých silnicích klesá. V tomto směru se postupně přibližujeme k zemím západní Evropy. Loni klesl počet obětí o 12 procent. Silnice se stávají bezpečnější. Oproti situaci ve Skandinávii nebo Švýcarsku náš ovšem čeká stále velký kus práce. Přepočet usmrcených osob na silnicích na milion obyvatel máme oproti zmiňovaným zemím téměř dvojnásobný.

Oproti roku 2012 zemřelo na silnicích o 79 osob méně. Navíc se jedná o výsledek s nejnižším počtem obětí dopravních nehod od roku 1954. Statistika operuje s počty osob, které zemřou do 24 hodin po nehodě. Loňský výsledek v přepočtu obětí dopravních nehod na milion obyvatel znamená 63 usmrcených osob z milionu a řadí nás na 19. místo evropské osmadvacítky. Průměr zemí EU představuje 52 osob. V zemích Skandinávie nebo Švýcarska je to ještě méně, konkrétně 35 osob. Právě Skandinávie a Švýcarsko představují metu, které bychom chtěli do roku 2020 dosáhnout.

Ministerstvo dopravy prozatím loňský výsledek nepřeceňuje. Až následující roky ukáží, zda jde o trvalý pokles nebo zda došlo pouze ke krátkodobému zlepšení. Ze statistik mj. vyplývá, že nadále klesá počet usmrcených dětí. Došlo také k poklesu smrtelných nehod, které zavinili začínající řidiči a řidiči pod vlivem alkoholu. Věřme, že se situace bude i nadále zlepšovat. Jednou snad budeme evropským statistikám vládnout my.

Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/cesko-v-bezpecnosti-na-silnicich-dohani-zapadni-evropu-tvrdi-ministerstvo-dopravy-ge6-/doprava.aspx?c=A140615_125101_ln-doprava_ele#utm_source=clanek.lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=a-souvisejici.clanky.clicks

Související články

Byznys

V budoucnu nás auta budou varovat před kolizí

Z domova

V lednu bylo na našich silnicích nejbezpečněji za posledních 25 let

Společnost

Na silnicích loni zemřelo nejméně lidí od roku 1961. Snížil se i počet nehod

Společnost

Nástrahy noční silnice zneškodní speciální reflexní sprej

Zaručeně zlepší den

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Stud i oblečení stranou! Nazí senioři boří tabu o sexu ve vyšším věku

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

V Moravském krasu čekalo jeskyňáře překvapení. K jedinečnému objevu se prokopávali dva roky

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…