Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sekli jsme se o 300 milionů let. Kus horniny mění, co jsme si mysleli o životě na Zemi

Ilustrační foto: Depositphotos

Kdy se na Zemi objevily první formy života? Tým vědců z Londýnské univerzity přišel na to, že komplexní život nejspíš začal na naší planetě mnohem dříve, než se donedávna předpokládalo. Nové nálezy naznačily také něco nového o potenciálním mimozemském životě.

Britští vědci podrobili vzácný kus horniny z kanadského Quebecu, který je starý 3,75 až 4,28 miliard let, bližšímu zkoumání a nalezli uvnitř něj překvapivé struktury. Drobná vlákna, trubičky a cesty podle nich v hornině zanechaly dávné bakterie.

Tento nález však ještě nebyl dostatečně přesvědčivý, aby se dalo uvažovat o biologické aktivitě. Někteří odborníci proto byli skeptičtí a upozorňovali, že obrazce mohla vytvořit i nebiologická chemická reakce. Při důkladnějším zkoumání horniny však vědci nalezli stromovitý útvar s velmi rozvětvenou strukturou, kterou žádná známá chemická látka vytvořit nedokáže. A tak to vypadá, že se opravdu jedná o vzkaz od dávných bakterií.

Vedle struktur navíc vědci v hornině identifikovali mineralizované chemické látky, které by mohly být vedlejšími produkty metabolických procesů.

Co tyto nové nálezy znamenají? Pokud by tyto nalezené struktury uvnitř horniny byly opravdu známkou života, museli bychom pomyslný start všeho živého na planetě Zemi posunout o 300 milionů let zpátky.

To znamená, že život mohl začít již 300 milionů let po vzniku Země. To je z geologického hlediska velmi rychle – zhruba jeden oběh Slunce kolem galaxie,“ vysvětluje přínosy nové studie její hlavní autor, geochemik Dominic Papineau.

Nové poznatky z planety Země však mohou znamenat také skutečnost, že mimozemský život je rozšířenější, než se předpokládalo. Když se život na Zemi dokázal vyvinout v drsných podmínkách teprve 300 milionů po jejím vzniku, mohlo se mu to povést i na leckterých místech ve vesmíru.

Zdroj: sciencealert.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…