Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sekli jsme se o 300 milionů let. Kus horniny mění, co jsme si mysleli o životě na Zemi

Ilustrační foto: Depositphotos

Kdy se na Zemi objevily první formy života? Tým vědců z Londýnské univerzity přišel na to, že komplexní život nejspíš začal na naší planetě mnohem dříve, než se donedávna předpokládalo. Nové nálezy naznačily také něco nového o potenciálním mimozemském životě.

Britští vědci podrobili vzácný kus horniny z kanadského Quebecu, který je starý 3,75 až 4,28 miliard let, bližšímu zkoumání a nalezli uvnitř něj překvapivé struktury. Drobná vlákna, trubičky a cesty podle nich v hornině zanechaly dávné bakterie.

Tento nález však ještě nebyl dostatečně přesvědčivý, aby se dalo uvažovat o biologické aktivitě. Někteří odborníci proto byli skeptičtí a upozorňovali, že obrazce mohla vytvořit i nebiologická chemická reakce. Při důkladnějším zkoumání horniny však vědci nalezli stromovitý útvar s velmi rozvětvenou strukturou, kterou žádná známá chemická látka vytvořit nedokáže. A tak to vypadá, že se opravdu jedná o vzkaz od dávných bakterií.

Vedle struktur navíc vědci v hornině identifikovali mineralizované chemické látky, které by mohly být vedlejšími produkty metabolických procesů.

Co tyto nové nálezy znamenají? Pokud by tyto nalezené struktury uvnitř horniny byly opravdu známkou života, museli bychom pomyslný start všeho živého na planetě Zemi posunout o 300 milionů let zpátky.

To znamená, že život mohl začít již 300 milionů let po vzniku Země. To je z geologického hlediska velmi rychle – zhruba jeden oběh Slunce kolem galaxie,“ vysvětluje přínosy nové studie její hlavní autor, geochemik Dominic Papineau.

Nové poznatky z planety Země však mohou znamenat také skutečnost, že mimozemský život je rozšířenější, než se předpokládalo. Když se život na Zemi dokázal vyvinout v drsných podmínkách teprve 300 milionů po jejím vzniku, mohlo se mu to povést i na leckterých místech ve vesmíru.

Zdroj: sciencealert.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Čech se stal mistrem světa. V jaké disciplíně zabodoval?

Uhlíkovou stopu snižují i tradiční výrobci skotské whisky

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…