Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Po rozvodu s majitelem Amazonu rozdává majetek. MacKenzie Scott už věnovala na charitu 187 miliard

Foto: Forbes

MacKenzie Scott, filantropka, spisovatelka a bývalá žena nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose, v červnu rozdělila 2,7 miliardy dolarů (v přepočtu 57 miliard korun) mezi 286 charitativních organizací. Loni na dobročinné účely darovala rovnou 6 miliard dolarů, což je ekvivalent asi 130 miliard korun.

Poté, co se v roce 2019 rozvedla se zakladatelem světoznámého internetového obchodu Amazon, stala se třetí nejbohatší ženou na světě a vyhlásila, že bude svůj majetek rozdávat potřebným. Je totiž přesvědčená, že bohatství nabyla díky systému, který potřebuje změnu. „V tomto úsilí se řídím pokornou vírou, že by bylo lepší, kdyby se nepřiměřené bohatství neshromažďovalo v rukou malého počtu lidí, a že řešení jsou nejlépe navrhována a implementována ostatními,“ napsala Scott ve vyjádření na svém blogu. Podporuje proto komunitní organizace a iniciativy, které se snaží o pozitivní změnu.

Zaměřila se na neziskové spolky usilující o rovnost v opomíjených oblastech, jako jsou vzdělávací instituce pro znevýhodněné studenty nebo organizace podporující mezináboženský dialog a spolupráci. A protože umění podporuje empatii, zlepšuje akademické výsledky a snižuje míru kriminality, rozhodla se podpořit také malé umělce z různých kulturních regionů. V oblasti boje s chudobou klade důraz na posílení postavení dívek a žen a podporu organizací, které pracují s místními lidmi, nebo je vedou lidé barevné pleti.

Filantropka podpořila například mladé umělce. Foto: Dave Einsel, Save the Music Foundation

MacKenzie Scott přitom vyzdvihuje, že jde o organizace, které se humanitární činnosti už roky věnují i bez jistoty dlouhodobých finančních zdrojů. Je proto přesvědčená, že najdou pro dary vhodné a rozumné využití. Poukazuje na fakt, že už jen důvěra ostatních v jejich projekt dokáže znásobit konečný dopad daru. „Štědrost je generativní. Sdílení vše násobí,“ uzavírá své poselství filantropka.

Související články

Zaručeně zlepší den

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

NASA chce zavést jednotný lunární čas

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…