Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Po rozvodu s majitelem Amazonu rozdává majetek. MacKenzie Scott už věnovala na charitu 187 miliard

Foto: Forbes

MacKenzie Scott, filantropka, spisovatelka a bývalá žena nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose, v červnu rozdělila 2,7 miliardy dolarů (v přepočtu 57 miliard korun) mezi 286 charitativních organizací. Loni na dobročinné účely darovala rovnou 6 miliard dolarů, což je ekvivalent asi 130 miliard korun.

Poté, co se v roce 2019 rozvedla se zakladatelem světoznámého internetového obchodu Amazon, stala se třetí nejbohatší ženou na světě a vyhlásila, že bude svůj majetek rozdávat potřebným. Je totiž přesvědčená, že bohatství nabyla díky systému, který potřebuje změnu. „V tomto úsilí se řídím pokornou vírou, že by bylo lepší, kdyby se nepřiměřené bohatství neshromažďovalo v rukou malého počtu lidí, a že řešení jsou nejlépe navrhována a implementována ostatními,“ napsala Scott ve vyjádření na svém blogu. Podporuje proto komunitní organizace a iniciativy, které se snaží o pozitivní změnu.

Zaměřila se na neziskové spolky usilující o rovnost v opomíjených oblastech, jako jsou vzdělávací instituce pro znevýhodněné studenty nebo organizace podporující mezináboženský dialog a spolupráci. A protože umění podporuje empatii, zlepšuje akademické výsledky a snižuje míru kriminality, rozhodla se podpořit také malé umělce z různých kulturních regionů. V oblasti boje s chudobou klade důraz na posílení postavení dívek a žen a podporu organizací, které pracují s místními lidmi, nebo je vedou lidé barevné pleti.

Filantropka podpořila například mladé umělce. Foto: Dave Einsel, Save the Music Foundation

MacKenzie Scott přitom vyzdvihuje, že jde o organizace, které se humanitární činnosti už roky věnují i bez jistoty dlouhodobých finančních zdrojů. Je proto přesvědčená, že najdou pro dary vhodné a rozumné využití. Poukazuje na fakt, že už jen důvěra ostatních v jejich projekt dokáže znásobit konečný dopad daru. „Štědrost je generativní. Sdílení vše násobí,“ uzavírá své poselství filantropka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…