Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Roztomilá koťata gepardů a kobra na procházce. Jaké jsou novinky ze světa zvířat?

4 minuty radosti
Mláďata gepardů štíhlých. Foto: Jitka Nesvorová

V Zoologické zahradě Ústí nad Labem se v polovině října vykutálela na svět rozkošná mláďata gepardů štíhlých. Mrkněte se, jak vypadají. Další novinky jsou ze zahraničí. Norsko chystá rezervaci pro kamarádskou velrybu, Švédům zase nahnala strach uprchlá jedovatá kobra, informovaly České noviny a Ekolist.

Koťata gepardů skotačí v ústecké zoo

V Zoologické zahradě Ústí nad Labem se 16. října narodila dvě koťata gepardů štíhlých. Jde o velký úspěch. Porod byl podle vedoucí zoologického útvaru Petry Padalíkové velmi napínavý. „Při ranní kontrole jsme pozorovali jedno mládě, které dle kamerového systému samice porodila kolem 4:00 ráno. Vše nasvědčovalo tomu, že porod byl ukončen. Přestože bezproblémový porod životaschopného mláděte byl obrovským úspěchem, naše radost byla mírněna faktem, že gepardí jedináček většinou nedokáže udržet laktaci matky,“ řekla Padalíková s tím, že pro gepardy jsou přirozené vícečetné vrhy. „Úleva přišla až po pěti hodinách, kdy samice porodila ještě druhé mládě, což značně zvýšilo šance na přežití obou jedinců. Přestože je to pro samici první zkušenost, stará se o obě mláďata vzorně,“ doplnila chovatelka gepardů Věra Malířová.

Gepardi štíhlý patří podle Červeného seznamu ohrožených druhů mezi zranitelné. Jejich počty ve volné přírodě klesají v důsledku ubývajícího životního prostoru, pytláctví a velmi nízké genetické variability. „Proto je už jen narození gepardů v celosvětovém měřítku obrovským úspěchem,“ uvedla ředitelka ústecké zoo Ilona Pšenková. Přestože tyto kočkovité šelmy chová 107 institucí, za poslední rok se mláďata narodila pouze ve čtyřech zoo v Evropě. 

Společenská velryba zakotví trvale v Norsku

Běluha severní si v roce 2019 začala hrát s norskými rybářskými loděmi a reagovat na turisty, díky čemuž se stala internetovou senzací. Zvíře pojmenované Hvaldimir se ukázalo být velmi společenské, je zvyklé na lidskou přítomnost, není však připravené na přežití ve volné. Britský podnikatel Adama Thorpe se proto rozhodl velrybě pomoci a získal finanční prostředky na zřízení největší rezervace pro kytovce na otevřeném moři u norských fjordů. Práce na zhruba 200 000 hektarů rozlehlé rezervaci poblíž města Hammerfest by měla začít příští rok.

Ilustrační foto: Pixabay

Bývalý realitní magnát Thorpe založil charitativní organizaci OneWhale, která zajišťuje ochranu a monitoring Hvaldimira a uhradila výzkum, jenž umožnil, aby byla rezervace vytvořena. „Všichni se do téhle běluhy z virálních videí z YouTube zamilovali,“ řekl Thorpe. „Četl jsem o Hvaldimirovi v National Geographic v roce 2019 a připadalo mi to znepokojivé. Říkal jsem si, že bychom pro něj mohli vytvořit rezervaci nebo oblast, která by jej ochránila před lodní dopravou a poskytla prostor, kde by mohl volně lovit a žít co nejpřirozenějším způsobem,“ dodal.

Město Hammerfest projekt podpořilo a organizace OneWhale začala na vytvoření rezervace spolupracovat s místními. Rezervace by měla být dostatečně velká, aby poskytla zázemí více ochočeným kytovcům. Autoři projektu doufají, že se kytovci naučí lovit potravu a v budoucnu by pak mohli být vypuštěni zpět do volné přírody.

Když se jedovatá kobra vydá na procházku

I smrtelně nebezpeční tvorové touží po svobodě. Jedovatá kobra královská dlouhá 2,2 metru si udělala na podzim výlet. Had, jehož oficiální jméno je Sir Vass, utekl 22. října přes svítidlo ve stropě svého skleněného výběhu v akváriu, které je součástí zoo v parku Skansen na stockholmském ostrově Djurgaarden. Více než týden trvající pátrání dopadlo šťastně – nakonec se vrátila domů sama.

Ilustrační foto: Pixabay

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací ze Zoo Ústí nad Labem, Ekolist, České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Očista těla funguje a doporučil bych ji každému říká zakladatel čajů Detoxito

Švédská společnost představuje první airbagové džíny na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Nejstarší hebrejská bible zamíří do dražby

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…