V Zoologické zahradě Ústí nad Labem se v polovině října vykutálela na svět rozkošná mláďata gepardů štíhlých. Mrkněte se, jak vypadají. Další novinky jsou ze zahraničí. Norsko chystá rezervaci pro kamarádskou velrybu, Švédům zase nahnala strach uprchlá jedovatá kobra, informovaly České noviny a Ekolist.
V Zoologické zahradě Ústí nad Labem se 16. října narodila dvě koťata gepardů štíhlých. Jde o velký úspěch. Porod byl podle vedoucí zoologického útvaru Petry Padalíkové velmi napínavý. „Při ranní kontrole jsme pozorovali jedno mládě, které dle kamerového systému samice porodila kolem 4:00 ráno. Vše nasvědčovalo tomu, že porod byl ukončen. Přestože bezproblémový porod životaschopného mláděte byl obrovským úspěchem, naše radost byla mírněna faktem, že gepardí jedináček většinou nedokáže udržet laktaci matky,“ řekla Padalíková s tím, že pro gepardy jsou přirozené vícečetné vrhy. „Úleva přišla až po pěti hodinách, kdy samice porodila ještě druhé mládě, což značně zvýšilo šance na přežití obou jedinců. Přestože je to pro samici první zkušenost, stará se o obě mláďata vzorně,“ doplnila chovatelka gepardů Věra Malířová.
Gepardi štíhlý patří podle Červeného seznamu ohrožených druhů mezi zranitelné. Jejich počty ve volné přírodě klesají v důsledku ubývajícího životního prostoru, pytláctví a velmi nízké genetické variability. „Proto je už jen narození gepardů v celosvětovém měřítku obrovským úspěchem,“ uvedla ředitelka ústecké zoo Ilona Pšenková. Přestože tyto kočkovité šelmy chová 107 institucí, za poslední rok se mláďata narodila pouze ve čtyřech zoo v Evropě.
Běluha severní si v roce 2019 začala hrát s norskými rybářskými loděmi a reagovat na turisty, díky čemuž se stala internetovou senzací. Zvíře pojmenované Hvaldimir se ukázalo být velmi společenské, je zvyklé na lidskou přítomnost, není však připravené na přežití ve volné. Britský podnikatel Adama Thorpe se proto rozhodl velrybě pomoci a získal finanční prostředky na zřízení největší rezervace pro kytovce na otevřeném moři u norských fjordů. Práce na zhruba 200 000 hektarů rozlehlé rezervaci poblíž města Hammerfest by měla začít příští rok.
Bývalý realitní magnát Thorpe založil charitativní organizaci OneWhale, která zajišťuje ochranu a monitoring Hvaldimira a uhradila výzkum, jenž umožnil, aby byla rezervace vytvořena. „Všichni se do téhle běluhy z virálních videí z YouTube zamilovali,“ řekl Thorpe. „Četl jsem o Hvaldimirovi v National Geographic v roce 2019 a připadalo mi to znepokojivé. Říkal jsem si, že bychom pro něj mohli vytvořit rezervaci nebo oblast, která by jej ochránila před lodní dopravou a poskytla prostor, kde by mohl volně lovit a žít co nejpřirozenějším způsobem,“ dodal.
Město Hammerfest projekt podpořilo a organizace OneWhale začala na vytvoření rezervace spolupracovat s místními. Rezervace by měla být dostatečně velká, aby poskytla zázemí více ochočeným kytovcům. Autoři projektu doufají, že se kytovci naučí lovit potravu a v budoucnu by pak mohli být vypuštěni zpět do volné přírody.
I smrtelně nebezpeční tvorové touží po svobodě. Jedovatá kobra královská dlouhá 2,2 metru si udělala na podzim výlet. Had, jehož oficiální jméno je Sir Vass, utekl 22. října přes svítidlo ve stropě svého skleněného výběhu v akváriu, které je součástí zoo v parku Skansen na stockholmském ostrově Djurgaarden. Více než týden trvající pátrání dopadlo šťastně – nakonec se vrátila domů sama.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací ze Zoo Ústí nad Labem, Ekolist, České noviny
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…