Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rozlučme se jednou provždy se smetím v ulicích. Ukliďme malebné Česko

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Asi se už všichni nemůžeme dočkat jara, kdy bude zase vzduch vonět kvetoucími stromy a výlety do přírody budou zase o něco příjemnější. Ne všude je však čisto a hezky, jak by mohlo být. Každoročně se naší krajině snaží pomoci parta dobrovolníků v rámci akce Ukliďme svět. Nejinak tomu bude i tentokrát, informovala stejnojmenná webová stránka a portál Ekolist.

Hlavní termín pro jarní akce Ukliďme svět je letos stanoven na sobotu 25. března. V ten den se tisíce dobrovolníků pustí do úklidu přírody i ulic v Česku. V uplynulých letech se nadšencům každoročně podařilo uklidit tuny odpadu. S úklidem přírody a veřejných prostranství dobrovolníci mohou pomoct kdykoliv během roku. Smysl akce je ale také preventivní. „Úklidy samozřejmě nezbaví celou Českou republiku všech černých skládek a odpadků v přírodě. Prostřednictvím přímé akce však vytvoří silné pouto mezi přírodu a tisíci dobrovolníky, kteří se budou chovat více zodpovědně při nakládání s odpady,“ říká Veronika Andrlová, která kampaň koordinuje.

Ukliďme svět je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky jako součást světové kampaně Clean Up the World. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a pohozené odpadky. Kampaň Ukliďme svět v Česku od roku 1993 organizuje Český svaz ochránců přírody. Svaz letos zveřejnil mapu úklidů na webu, kde si dobrovolníci mohou najít úklidovou akci, do níž se zapojí. Lidé také mohou zaslat do 6. března žádanku o vybavení k úklidu, které obdrží zhruba týden před termínem akce. „Je důležité, aby dobrovolníci své přihlášky odeslali včas. Balíčky se tak stihnou připravit a odeslat před hlavním termínem úklidů,“ uvedla Andrlová.

V posledních ročnících se stále více zapojovaly také školy, které tím přinášely téma praktické ochrany přírody k mladým lidem. „Budeme rádi, když se i letos zapojí velké množství škol a přiblíží tak svým žákům a studentům problematiku odpadů přírodě,“ doplnila Andrlová. Není výjimkou, že úklid organizují i jednotlivé obce a městské části. Například v brněnských Kohoutovicích se nachází dostatek nadšenců, kteří neváhají přiložit ruku k dílu. „Děkujeme všem, kterým není lhostejné jak to v Kohoutovicích vypadá, a kteří dnes přišli přiložit ruce k dílu v rámci akce Ukliďme Kohoutovice. Kohoutovice jsou přece místo kde žijeme a jsou tedy naše,“ uvedla městská část Brno-Kohoutovice na svém facebookovém profilu.

Účastníci úklidů navíc nemusí z akce odejít „jenom“ s dobrým pocitem. Jako každý rok budou jarní úklidy doprovázet již tradiční fotografické soutěže. První z nich bude „Před a po“, která spočívá ve fotodokumentaci uklízeného místa před začátkem úklidu a bezprostředně po něm. Druhou fotografickou soutěží bude „Fotografie z akce“, kde lze uplatnit neomezenou míru fantazie.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Ukliďme svět, Ekolist, Facebook Městská část Brno-Kohoutovice

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci vytvořili web, který ukáže, jaké klima bude v jednotlivých částech země do konce století

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…