Chcete víc číst, ale vaše odhodlání vždy končí jen několika rozečtenými knihami? Čtení je úžasná aktivita, díky které se můžete odreagovat, prožít příjemné okamžiky nebo se něco nového přiučit. Poradíme vám, jak číst častěji a efektivněji.
Mnoho z nás si tvoří dlouhé seznamy zajímavých knih, ale ne a ne se k nim dostat. Priority jsou zkrátka někde jinde a když si večer konečně najdeme trochu volného času, skončí to většinou tak, že po pár stránkách upadneme do sladkého snění.
Začít číst více knih však není složité, dosáhnout toho můžete změnou návyků. Pokud stále bojujete se záměrem přečíst za rok více knih, následující tipy vám pomohou toto své předsevzetí konečně naplnit.
Možná je váš den naplněný až po okraj, či dokonce přetéká. Někdy však existuje možnost věnovat se čtení paralelně s nějakou jinou činností. Otevřít knihu můžete v čekárně u lékaře, v kavárně, než dorazí přátelé, ve veřejném dopravě nebo třeba během prostojů u vaření.
Pokud nejste zatvrzelým zastáncem papírových knížek, vyzkoušejte čas od času také audioknihy. Díky tomu, že budete knihu poslouchat a nikoliv číst, se můžete věnovat knížkám třeba i v autě nebo při úklidu, a strávit tak ve světě příběhů ještě více času.
Ať jste, kde jste, mějte knihu s sebou. Nikdy nevíte, kdy se vám naskytne volná chvilka, kterou budete moci využít ke čtení. Pokud si potrpíte na čtení pořádných bichlí, které se pronesou, zapřemýšlejte nad koupí čtečky nebo si stáhněte čtecí aplikaci do mobilu či tabletu.
Kolik knih zvládnete za měsíc přečíst? Nastavte si realistický cíl a zapište si ho. S jasně definovaným cílem se vám bude čtecí rutina lépe dodržovat. Začněte nejprve s malými cíli, aby vás příliš vysoké očekávání nedemotivovalo hned na začátku vaší čtenářské výzvy. Stačí klidně jedna knížka za měsíc nebo 15 stran denně.
Zapisovat si můžete také tipy na knihy, které vás zaujmou. Čtěte opravdu jen takové knížky, které pro vás mají hodnotu. Jakmile se budete muset do čehokoliv nutit, pravděpodobně vám vaše odhodlání dlouho nevydrží.
Určitě znáte ten pocit, když dočtete dobrou knihu. To prázdno, které najednou cítíte, nelze zaplnit ihned dalším příběhem. A tak se často stává, že si dáte od knih pauzu, někdy dokonce mnohdy delší, než byste chtěli. Zkuste střídat žánry a zkoušet nové možnosti. Když dočtete román, dejte šanci třeba motivační literatuře nebo poezii.
Nebojte se také mít rozečtených více knih různého typu najednou a čtěte to, na co máte zrovna náladu. Některé knihy potřebují, aby se se četly pomalu, vyhraďte si pro ně například čas před spaním a přes den v tramvaji čtěte něco svižnějšího.
Ve dvou se to lépe táhne. Pokud míváte problémy vydržet u nějakého návyku delší dobu, najděte si někoho, kdo do toho půjde s vámi. Společně se pak můžete motivovat ke čtení, doporučovat si knihy a sdělovat si svoje čtenářské dojmy.
Udělejte si ze čtení co nejpříjemnější aktivitu. Přetvořte si část svého domova na čtecí koutek, do kterého se budete vždy po těžkém dni těšit. Dbejte na to, aby byl pohodlný a bylo vám v něm dobře. Až se uchýlíte ke čtení, nezapomeňte na deku a teplý nápoj dle vašich preferencí.
Velmi vám pomůže, pokud si ze čtení uděláte určitou rutinu. Řeknete-li si předem, že budete číst před ulehnutím do postele a knížku vždy necháte na nočním stolku, budete příjemně překvapeni, jak rychle si na svou čtecí rutinu zvyknete.
První krok k tomu stát se čtenářem už jste však splnili. Máte zájem a odhodlání, a to je pro čtení více knih nejdůležitější. Nezapomeňte – do ničeho se nenuťte, nastavujte si realistické cíle a dovolte si čas od času nedělat nic.
Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z Bookriot.com
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily
Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…