Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Psi chrání seniory před koronavirem. Dovedou vystopovat nakažené

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Pes, nejlepší přítel člověka, ho dovede zachránit i před covidem – pokud je řádně vycvičený. Ve francouzském domově důchodců takto pomáhá seniorům. Zlatý retrívr tam pátrá po pozitivních případech.

Alsaský domov důchodců zapojil do boje proti koronaviru dvouletého zlatého retrívra, který umí nákazu vyčenichat. Pokaa se tak stal prvním psem ve Francii, který pomáhá s odhalováním pozitivních případů v pečovatelském domově. Pes je speciálně vycvičený na vyčenichání jedinečného pachu obsaženého v potu nakažených osob. Když zvíře nákazu ucítí, jednoduše si sedne. Zdravotníci pak jeho odhad potvrdí PCR testem.

Dvouletý retrívr minulý týden správně odhalil všechny vzorky z domova důchodců i z nemocnice ve Štrasburku. Správně určil 95 procent bezpříznakových a 100 procent symptomatických nákaz. Ukázalo se, že dokáže vyčenichat všechny dosud objevené mutace koronaviru a v některých případech odhalí nákazu o 48 hodin dříve než PCR test.

Asociace Handi’chiens, která výcvik psa financovala, by ráda darovala tato speciálně vycvičená zvířata i do dalších domovů důchodců. K tréninku přibližně 250 psů však bude nezbytná finanční podpora ze strany francouzské vlády.

Zdroj: Ekolist, AFP

Související články

Zaručeně zlepší den

Malí Turci posílají pomoc a vzkazy dětem postiženým zemětřesením

Nejstarší ježek na světě žil v Dánsku

Soutěž Sestra sympatie letos vyhrála olomoucká sestřička Kateřina Petulová

Které písničky dělají lidem největší radost?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…