Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Přestupní stanice nabízí druhou šanci věcem i lidem bez domova

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Přestupní stanice

Menší i větší zaškobrtnutí jsou součástí života každého z nás. Někdy ale mohou být tyto chyby osudové a vést třeba až k tomu, že člověk skončí bez domova i bez naděje. Obojí se lidem na ulici snaží vrátit řada projektů, jedním z nich bude i Přestupní stanice.  

Iniciativa nabízí řešení hned dvou problémů zároveň – bezdomovectví a nadměrné spotřeby. Lidem bez domova poskytne příležitost, naoko nepotřebným věcem nové využití. To vše pod jednou střechou s notnou dávkou nadšení a dobrého úmyslu.

Přestupní stanice je obchod zaměstnávající lidi bez domova. Těm poskytne příležitost k náboru nových zkušeností, opětovnému přivyknutí na pracovní tempo i odvahu postavit se zpět na vlastní nohy. Jak už název napovídá, místo má být pro bezdomovce jakýmsi mezikrokem mezi životem na ulici a běžným životem.

V obchodě bude k zakoupení oblečení, knihy i nábytek. Věci projektu darují jak obyčejní lidé, tak samotné firmy či obchody. Zákazníka obslouží prodavači, kteří do obchodu přišli třeba z azylových domů a kteří si nejprve vyzkoušeli prodej nanečisto a prokázali vůli vykročit zpět k životu mimo ulici.

Prodejem to ale nekončí. Prostory budou hostit i řadu kulturních akcí od přednášek přes různé projekce až po koncerty. Záměrem autorů iniciativy je vytvořit místo setkávání a jedinečnou komunitu lidí se zájmem o vzájemné obohacení.

prestuplka-5-of-9Za projektem stojí skupina dobrovolníků, která s lidmi na ulici pracuje už přes dva roky. V rámci aktivit cílených na pomoc s jejich začleněním například organizují akce, kde lidé bez domova prodávají oblečení a zkoušejí si tak podobnou činnost, jakou nabídne i vznikající obchod. Ten už našel i své místo na Praze 7. Pro realizaci myšlenky ale zatím chybí potřebné peníze, které se dobrovolníci snaží vybrat skrze crowdfundingovou kampaň.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.