Projekt Přestupní stanice nabízí druhou šanci věcem i lidem bez domova

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Přestupní stanice

Menší i větší zaškobrtnutí jsou součástí života každého z nás. Někdy ale mohou být tyto chyby osudové a vést třeba až k tomu, že člověk skončí bez domova i bez naděje. Obojí se lidem na ulici snaží vrátit řada projektů, jedním z nich bude i Přestupní stanice.  

Iniciativa nabízí řešení hned dvou problémů zároveň – bezdomovectví a nadměrné spotřeby. Lidem bez domova poskytne příležitost, naoko nepotřebným věcem nové využití. To vše pod jednou střechou s notnou dávkou nadšení a dobrého úmyslu.

Přestupní stanice je obchod zaměstnávající lidi bez domova. Těm poskytne příležitost k náboru nových zkušeností, opětovnému přivyknutí na pracovní tempo i odvahu postavit se zpět na vlastní nohy. Jak už název napovídá, místo má být pro bezdomovce jakýmsi mezikrokem mezi životem na ulici a běžným životem.

V obchodě bude k zakoupení oblečení, knihy i nábytek. Věci projektu darují jak obyčejní lidé, tak samotné firmy či obchody. Zákazníka obslouží prodavači, kteří do obchodu přišli třeba z azylových domů a kteří si nejprve vyzkoušeli prodej nanečisto a prokázali vůli vykročit zpět k životu mimo ulici.

Prodejem to ale nekončí. Prostory budou hostit i řadu kulturních akcí od přednášek přes různé projekce až po koncerty. Záměrem autorů iniciativy je vytvořit místo setkávání a jedinečnou komunitu lidí se zájmem o vzájemné obohacení.

prestuplka-5-of-9Za projektem stojí skupina dobrovolníků, která s lidmi na ulici pracuje už přes dva roky. V rámci aktivit cílených na pomoc s jejich začleněním například organizují akce, kde lidé bez domova prodávají oblečení a zkoušejí si tak podobnou činnost, jakou nabídne i vznikající obchod. Ten už našel i své místo na Praze 7. Pro realizaci myšlenky ale zatím chybí potřebné peníze, které se dobrovolníci snaží vybrat skrze crowdfundingovou kampaň.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

Online zábava během karantény: divadelní představení i lekce jógy

Lékařům se podařilo vyléčit už druhého pacienta s HIV

Šije celá země. Česko tvoří roušky v době koronavirové

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec