Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Bezva Chemie Nadace Experientia zlepšuje a zatraktivňuje výuku chemie v ČR

Učitelé chemie často bojují o pozornost svých žáků. Foto: Nadace Experientia

Málokdo má jako nejoblíbenější předmět ve škole zrovna chemii, a přitom jde o velmi zajímavou nauku. Manželé Dvořákovi, zakladatelé Nadace Experientia, chemií žijí a podporují mladé vědce pomocí zahraničních stáží a grantů. Zároveň každý rok vyhlašují soutěž, která má pomoci vylepšit studium chemie na základních a středních školách.

Projekt Bezva chemie každý rok rozdělí 200 000 Kč mezi 20 nejlepších projektů na zatraktivnění výuky chemie ve školách. Právě to je totiž klíč k tomu, jestli se některý ze studentů do budoucna rozhodne jít cestou vědy. Nadace Experientia chce v Česku vytvořit vhodné podmínky a zaujmout mladé lidi, kteří by za normálních podmínek chemii ve škole pouze trpěli. Grant je tedy určený zapáleným učitelům, kteří chtějí své studenty zaujmout a nadchnout. Třeba právě díky jejich nápadům, jak výuku vyšperkovat, se mezi studenty najde nový držitel Nobelovy ceny.

Chemický kufřík pro Základní školu v Litoměřicích. Foto: Nadace Experientia

Přihlášky se otevírají každé září, nyní tedy probíhá hodnocení právě přihlášených projektů. O grant se může přihlásit studentský projekt nebo jen žádost o zakoupení lepšího vybavení k výuce (software, laboratorní nebo další pomůcky). Kromě rozpočtu je v přihlášce důležitá také motivace a cíl projektu. Grant získá 20 vítězných projektů, každý tedy bude mít k dispozici 10 000 Kč.

Projekty v kategoriích základní a střední školy pak hodnotí odborná porota z oblastí chemie, didaktiky a práce s talentovanou mládeží – Ing. Petra Ménová, Ph.D., RNDr. Jan Havlík, Ph.D., RNDr. Ing. Petr Distler, Ph.D. et Ph.D, Mgr. Radek Matuška. V minulosti grant získalo například Gymnázium Josefa Jungmanna v Litoměřicích na laboratorní pomůcky a chemikálie nebo Základní škola v Pohořelicích na vybavení přenosných chemických kufříků.

Autorský článek Barbary Tesařové s využitím informací z Nadace Experientia

Související články

Zaručeně zlepší den

„Kufřík je pro děti kotvou a ujištěním o tom, že byly vždy milované“, říká zakladatelka Života v kufříku Martina Wojtylová Opava

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Kotníkové boty – univerzální obuv na každou příležitost. Jaké si vybrat?

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…