Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Bezva Chemie Nadace Experientia zlepšuje a zatraktivňuje výuku chemie v ČR

Učitelé chemie často bojují o pozornost svých žáků. Foto: Nadace Experientia

Málokdo má jako nejoblíbenější předmět ve škole zrovna chemii, a přitom jde o velmi zajímavou nauku. Manželé Dvořákovi, zakladatelé Nadace Experientia, chemií žijí a podporují mladé vědce pomocí zahraničních stáží a grantů. Zároveň každý rok vyhlašují soutěž, která má pomoci vylepšit studium chemie na základních a středních školách.

Projekt Bezva chemie každý rok rozdělí 200 000 Kč mezi 20 nejlepších projektů na zatraktivnění výuky chemie ve školách. Právě to je totiž klíč k tomu, jestli se některý ze studentů do budoucna rozhodne jít cestou vědy. Nadace Experientia chce v Česku vytvořit vhodné podmínky a zaujmout mladé lidi, kteří by za normálních podmínek chemii ve škole pouze trpěli. Grant je tedy určený zapáleným učitelům, kteří chtějí své studenty zaujmout a nadchnout. Třeba právě díky jejich nápadům, jak výuku vyšperkovat, se mezi studenty najde nový držitel Nobelovy ceny.

Chemický kufřík pro Základní školu v Litoměřicích. Foto: Nadace Experientia

Přihlášky se otevírají každé září, nyní tedy probíhá hodnocení právě přihlášených projektů. O grant se může přihlásit studentský projekt nebo jen žádost o zakoupení lepšího vybavení k výuce (software, laboratorní nebo další pomůcky). Kromě rozpočtu je v přihlášce důležitá také motivace a cíl projektu. Grant získá 20 vítězných projektů, každý tedy bude mít k dispozici 10 000 Kč.

Projekty v kategoriích základní a střední školy pak hodnotí odborná porota z oblastí chemie, didaktiky a práce s talentovanou mládeží – Ing. Petra Ménová, Ph.D., RNDr. Jan Havlík, Ph.D., RNDr. Ing. Petr Distler, Ph.D. et Ph.D, Mgr. Radek Matuška. V minulosti grant získalo například Gymnázium Josefa Jungmanna v Litoměřicích na laboratorní pomůcky a chemikálie nebo Základní škola v Pohořelicích na vybavení přenosných chemických kufříků.

Autorský článek Barbary Tesařové s využitím informací z Nadace Experientia

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Nejchytřejším psím plemenem je belgický ovčák malinois

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…