Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých značek: Jak se stal Pilsner Urquell nejoblíbenějším pivem Čechů?

Legenda Pilsner Urquell se zrodila v roce 1842 a původní receptura se využívá dodnes. Foto: Plzeňský Prazdroj

Plzeňské pivo je legendou na českém i zahraničním trhu. Za své úspěchy získal Pilsner Urquell řadu prestižních ocenění a na jeho originální recepturu se odkazuje hned několik světových značek piva.

Dobová fotografie zobrazuje proces přečerpávání piva v roce 1928. Foto: Plzeňský Prazdroj

A jak to všechno začalo?

Za svůj mezinárodní úspěch vděčí Plzeňský Prazdroj právě tradiční receptuře. Pilsner dal před 180 lety vzniknout zcela novému pivu plzeňského typu, které je dnes nejrozšířenější kategorií piv na světě. Spodně kvašený světlý ležák z žateckého chmele, měkké plzeňské vody a sladu z vlastní sladovny se těší oblibě již od roku 1842.

Pivovar vznikl v reakci na takzvanou pivní kalamitu, kdy měšťané roku 1838 vylili na plzeňské náměstí 36 sudů piva na protest proti jeho špatné kvalitě a údajným neblahým důsledkům na lidské zdraví. Pověst plzeňského piva o čtyři roky později zachránil vznik Měšťanského pivovaru. Jeho produkty se rychle dostaly do Prahy, Vídně i za Atlantik a pivovar se stal oficiálním dodavatelem císařského dvora. „Ve Zlaté knize návštěv je podpis císaře Františka Josefa I. či korunního prince Rudolfa. Dalšími významnými návštěvníky byli například maršál Koněv, první kosmonautka Valentina Těreškovová či monacký kníže Albert,“ uvedl tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.

Legendární Jubilejní brána byla postavena k 50. výročí pivovaru. Je symbolem pivovaru i celého města. Foto: Plzeňský Prazdroj

Legenda Pilsner Urquell

Plzeňský Prazdroj dodnes vaří pivo podle původní receptury prvního sládka Josefa Grolla a nachází se zhruba v místě budovy Měšťanského pivovaru. Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere je Pilsner Urquell nejoblíbenější značkou mezi českými milovníky piva. V loňském roce pivovar prodal jen v tuzemsku celkem 6,69 milionu hektolitrů piva. Kvůli pandemii koronaviru však přišel o 30 procent odbytu v pohostinství, které je jedním z pilířů firmy. „Pilsner Urquell je jednoznačně spojený s českou pivní kulturou, a proto se již všichni těšíme na to, až se znovu otevřou hospody a budeme si moci vychutnat tento čepovaný ležák s přáteli,“ uvedl Kovář.

Pivovar je jedním z posledních míst na světě, kde se udržuje bednářské řemeslo. Prazdrojští bednáři jsou na Seznamu tradičních nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky a uchází se o zápis na listinu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. V minulosti získal Pilsner Urquel také řadu prestižních ocenění, například cenu Worldstar Packaging Awards nebo Certificate of Excellence od TripAdvisor.

Plzeňský pivovar je jedno z posledních míst v Evropě, kde se udržuje bednářské řemeslo. Díky tomu se ležák vyrábí stejným způsobem jako v roce 1842. Foto: Plzeňský Prazdroj

Plzeňský Prazdroj myslí při výrobě i na životní prostředí. Od března nabízí nové vratné lahve Pilsner Urquell, plastové a aluminiové nálepky nahradil papírovými etiketami. „Díky tomu jsou skleněné lahve plně recyklovatelné a pivovar tak ušetří více než sto tun odpadu za rok,“ doplnil Kovář.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Jak zachránit biologickou rozmanitost? Lidé se musí znovu spojit s přírodou

Jinakost není překážkou

Když se soustředíte, pravděpodobně stříháte ušima

Objev: tábořiště lovců mamutů se nacházelo na území Česka

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…