Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový druh světlušky získal jméno po slavném režisérovi

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Jak vzdát někomu hold? Mexičtí vědci chtěli potěšit oscarového režiséra Guillerma del Toru, se kterým sdílí vášeň pro hmyz, a tak po něm pojmenovali nově objevenou světlušku, informoval web Animal Politico a server Ekolist.

Nový druh světlušky objevili entomologové už v roce 2015 v lesích na západě Mexika ve státě Jalisco, odkud pochází i režisér, který minulý měsíc dostal britskou filmovou cenu BAFTA za animovaný snímek Pinocchio a který je také držitelem amerického Oscara za nejlepší film roku 2017 Tvář vody. „Přemýšleli jsme, komu bychom tento nový druh věnovali, a rozhodli jsme se pro Guillerma, je to malé uznání jeho práce. Kromě toho je známo, že má také dobré znalosti o hmyzu, o čemž svědčí i jeho filmy Mimic či Stroj času,“ řekl s odkazem na snímky z 90. let Geovanni Rodríguez z Mexické autonomní národní univerzity.

V poslední publikaci časopisu o mexické biodiverzitě z loňského roku popsali vědci 48 druhů hmyzu. Je mezi nimi i Photinus fridakahloae a Photinus diegoriveroi. Jedná se o světlušky, které dostaly jméno podle mexické malířky Fridy Kahlo a jejího manžela, rovněž malíře Diega Rivery.

Související články

Zaručeně zlepší den

Psí asistenti. Nevidomým lidem jich v Česku pomáhá asi 500

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Zapomenutá vila od Kotěry dostala původní podobu

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…