Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová platforma nabídne pomoc dětem ohroženým pandemickou situací

Ilustrační fotografie. Zdroj: Pexels

Nedostatek kontaktu s přáteli, distanční výuka, zrušení či omezení koníčků, strach o blízké. Následky aktuální společenské situace a protikoronavirových opatření doléhají na děti a dospívající v mnoha podobách. A protože jim chybí potřebné informace nebo nástroje k řešení situace, vznikl projekt Střecha duševního zdraví mající za cíl tento servis poskytnout.

Že současná situace na děti a mladistvé dopadá, potvrzují i statistiky. Například Linka bezpečí registrovala v první polovině loňského roku až třetinový nárůst hovorů na témata násilí v rodině, psychické potíže a problémy na internetu. Nový projekt tak chce přinést na jednom místě kompletní informace k prevenci a včasné pomoci při vnitřní nepohodě.

Mým snem bylo vytvořit celorepublikový portál zastřešující péči o duševní zdraví a podpořit tak její reformu i organizace, které se touto problematikou zabývají. Cílem je vytvořit místo, kde člověk dostane rychle a srozumitelně všechny potřebné informace, pomoc i nasměrování tak, aby ve výsledku věděl, co se vlastně děje a co má v dané situaci dělat. Ať už řeší psychické potíže on sám či někdo blízký, nebo se chce v této oblasti jen lépe orientovat,“ uvádí Jan Kohout, systémový inženýr a vysokoškolský pedagog v jedné osobě, zároveň i zakladatel projektu Střecha duševního zdraví.

Právě koncentrace všech informací na jednom místě a jejich odbornost jsou stěžejními prvky chystané platformy. Ta bude fungovat jak skrze webové rozhraní, tak formou aplikace. Na přípravách spolupracuje řada odborných organizací jako zmíněná Linka bezpečí, Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání nebo Nevypusť duši. Projekt bude spuštěn během první poloviny tohoto roku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …