Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová platforma nabídne pomoc dětem ohroženým pandemickou situací

Ilustrační fotografie. Zdroj: Pexels

Nedostatek kontaktu s přáteli, distanční výuka, zrušení či omezení koníčků, strach o blízké. Následky aktuální společenské situace a protikoronavirových opatření doléhají na děti a dospívající v mnoha podobách. A protože jim chybí potřebné informace nebo nástroje k řešení situace, vznikl projekt Střecha duševního zdraví mající za cíl tento servis poskytnout.

Že současná situace na děti a mladistvé dopadá, potvrzují i statistiky. Například Linka bezpečí registrovala v první polovině loňského roku až třetinový nárůst hovorů na témata násilí v rodině, psychické potíže a problémy na internetu. Nový projekt tak chce přinést na jednom místě kompletní informace k prevenci a včasné pomoci při vnitřní nepohodě.

Mým snem bylo vytvořit celorepublikový portál zastřešující péči o duševní zdraví a podpořit tak její reformu i organizace, které se touto problematikou zabývají. Cílem je vytvořit místo, kde člověk dostane rychle a srozumitelně všechny potřebné informace, pomoc i nasměrování tak, aby ve výsledku věděl, co se vlastně děje a co má v dané situaci dělat. Ať už řeší psychické potíže on sám či někdo blízký, nebo se chce v této oblasti jen lépe orientovat,“ uvádí Jan Kohout, systémový inženýr a vysokoškolský pedagog v jedné osobě, zároveň i zakladatel projektu Střecha duševního zdraví.

Právě koncentrace všech informací na jednom místě a jejich odbornost jsou stěžejními prvky chystané platformy. Ta bude fungovat jak skrze webové rozhraní, tak formou aplikace. Na přípravách spolupracuje řada odborných organizací jako zmíněná Linka bezpečí, Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání nebo Nevypusť duši. Projekt bude spuštěn během první poloviny tohoto roku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Po více než 150 letech se v hlavním městě Nového Zélandu vylíhli ptáci kivi

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Pět tipů o hnojení, se kterými dosáhnete na vaší zahrádce úžasných výsledků

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…