Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová platforma nabídne pomoc dětem ohroženým pandemickou situací

Ilustrační fotografie. Zdroj: Pexels

Nedostatek kontaktu s přáteli, distanční výuka, zrušení či omezení koníčků, strach o blízké. Následky aktuální společenské situace a protikoronavirových opatření doléhají na děti a dospívající v mnoha podobách. A protože jim chybí potřebné informace nebo nástroje k řešení situace, vznikl projekt Střecha duševního zdraví mající za cíl tento servis poskytnout.

Že současná situace na děti a mladistvé dopadá, potvrzují i statistiky. Například Linka bezpečí registrovala v první polovině loňského roku až třetinový nárůst hovorů na témata násilí v rodině, psychické potíže a problémy na internetu. Nový projekt tak chce přinést na jednom místě kompletní informace k prevenci a včasné pomoci při vnitřní nepohodě.

Mým snem bylo vytvořit celorepublikový portál zastřešující péči o duševní zdraví a podpořit tak její reformu i organizace, které se touto problematikou zabývají. Cílem je vytvořit místo, kde člověk dostane rychle a srozumitelně všechny potřebné informace, pomoc i nasměrování tak, aby ve výsledku věděl, co se vlastně děje a co má v dané situaci dělat. Ať už řeší psychické potíže on sám či někdo blízký, nebo se chce v této oblasti jen lépe orientovat,“ uvádí Jan Kohout, systémový inženýr a vysokoškolský pedagog v jedné osobě, zároveň i zakladatel projektu Střecha duševního zdraví.

Právě koncentrace všech informací na jednom místě a jejich odbornost jsou stěžejními prvky chystané platformy. Ta bude fungovat jak skrze webové rozhraní, tak formou aplikace. Na přípravách spolupracuje řada odborných organizací jako zmíněná Linka bezpečí, Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání nebo Nevypusť duši. Projekt bude spuštěn během první poloviny tohoto roku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jste mlsní jako kocouři? Můžete ochutnat speciální kočičí menu

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…