Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová platforma nabídne pomoc dětem ohroženým pandemickou situací

Ilustrační fotografie. Zdroj: Pexels

Nedostatek kontaktu s přáteli, distanční výuka, zrušení či omezení koníčků, strach o blízké. Následky aktuální společenské situace a protikoronavirových opatření doléhají na děti a dospívající v mnoha podobách. A protože jim chybí potřebné informace nebo nástroje k řešení situace, vznikl projekt Střecha duševního zdraví mající za cíl tento servis poskytnout.

Že současná situace na děti a mladistvé dopadá, potvrzují i statistiky. Například Linka bezpečí registrovala v první polovině loňského roku až třetinový nárůst hovorů na témata násilí v rodině, psychické potíže a problémy na internetu. Nový projekt tak chce přinést na jednom místě kompletní informace k prevenci a včasné pomoci při vnitřní nepohodě.

Mým snem bylo vytvořit celorepublikový portál zastřešující péči o duševní zdraví a podpořit tak její reformu i organizace, které se touto problematikou zabývají. Cílem je vytvořit místo, kde člověk dostane rychle a srozumitelně všechny potřebné informace, pomoc i nasměrování tak, aby ve výsledku věděl, co se vlastně děje a co má v dané situaci dělat. Ať už řeší psychické potíže on sám či někdo blízký, nebo se chce v této oblasti jen lépe orientovat,“ uvádí Jan Kohout, systémový inženýr a vysokoškolský pedagog v jedné osobě, zároveň i zakladatel projektu Střecha duševního zdraví.

Právě koncentrace všech informací na jednom místě a jejich odbornost jsou stěžejními prvky chystané platformy. Ta bude fungovat jak skrze webové rozhraní, tak formou aplikace. Na přípravách spolupracuje řada odborných organizací jako zmíněná Linka bezpečí, Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání nebo Nevypusť duši. Projekt bude spuštěn během první poloviny tohoto roku.

Související články

Inspirace

První červnový týden bude v Česku patřit čtení dětem

Byznys

Žena vytvořila knižní verzi adventního kalendáře plnou pohádek

Inspirace

Podle studie tráví rodiče s dětmi dvakrát víc času než před 50 lety

Inspirace

Lidé v Plzni mohou od května využívat krizové bydlení

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu