Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Největší čistička vzduchu na světě funguje na zelenou energii

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: Studio Roosegaard

Jak zbavit město smogu? Tak třeba ho vysát jakýmsi obrovským „smogovým vysavačem“, který dokáže vyčistit 30 tisíc m3 za hodinu, a přitom využívá převážně zelenou energii. Zní to pohádkově? Pak vězte, že takové zařízení je skutečné.

Čističku vytvořil holandský designér Daan Roosegaarde se svým týmem a její prototyp stojí v Rotterdamu. Smog Free Tower využívá unikátní iontovou technologii, kterou si nechali tvůrci patentovat a která je šetrná k životnímu prostředí. Energii na provoz získává čistička především z větru, elektřiny nespotřebuje více než běžný bojler.

Smog Free Tower při svém provozu navíc zachycuje drobné částečky smogu, z nichž jsou vytvářeny originální šperky. Pořízením smogového prstenu či manžetového knoflíčku věnuje kupující městu 1000 m3 čistého vzduchu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.