Nejen daňové úniky zkoumají odborníci z univerzitní ekonomické laboratoře

Zdroj fotografie: pexels.com

Masarykova univerzita nově otevřela ekonomickou laboratoř, kterou americký profesor ekonomie uznal za jednu z nejlepších, které kdy navštívil. Zkoumat bude lidské myšlení a rozhodování v ekonomických podmínkách. Posvítí si i na problematiku daňových úniků.

Odborníci z Masarykovy univerzity budou ke své práci využívat v laboratoři špičkový software, který jim napomůže odhalit spojitosti mezi lidským uvažováním a ekonomickými fakty. Místnost tvoří celkem dvacet čtyři boxů, ve kterých počítačový program představuje účastníkům výzkumu určitý problém a zkoumá jejich reakce a rozhodování. Na základě toho je možné potvrdit či vyvrátit určitou ekonomickou teorii.

„Propojit lidské myšlení a ekonomické rozhodování je velice důležité. Často mi v knihách chybělo propojení ekonomie s praxí, s lidským úsudkem a jeho dalšími komponenty, které pospolu mají nemalý vliv na ekonomiku. Doufám, že se odborníkům podaří sestavit vzorek zapojených účastníků nejen z řad studentů, ale i lidí z jiných věkových a socioekonomických vrstev. Pak se teprve mohou ukázat výsledky jako užitečné,” uvedla studentka ekonomie Zuzana Vrbalíková.

Zdroj: ihned.cz

Autor článku

Zuzana Tomášková