Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejen daňové úniky zkoumají odborníci z univerzitní ekonomické laboratoře

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Masarykova univerzita nově otevřela ekonomickou laboratoř, kterou americký profesor ekonomie uznal za jednu z nejlepších, které kdy navštívil. Zkoumat bude lidské myšlení a rozhodování v ekonomických podmínkách. Posvítí si i na problematiku daňových úniků.

Odborníci z Masarykovy univerzity budou ke své práci využívat v laboratoři špičkový software, který jim napomůže odhalit spojitosti mezi lidským uvažováním a ekonomickými fakty. Místnost tvoří celkem dvacet čtyři boxů, ve kterých počítačový program představuje účastníkům výzkumu určitý problém a zkoumá jejich reakce a rozhodování. Na základě toho je možné potvrdit či vyvrátit určitou ekonomickou teorii.

„Propojit lidské myšlení a ekonomické rozhodování je velice důležité. Často mi v knihách chybělo propojení ekonomie s praxí, s lidským úsudkem a jeho dalšími komponenty, které pospolu mají nemalý vliv na ekonomiku. Doufám, že se odborníkům podaří sestavit vzorek zapojených účastníků nejen z řad studentů, ale i lidí z jiných věkových a socioekonomických vrstev. Pak se teprve mohou ukázat výsledky jako užitečné,“ uvedla studentka ekonomie Zuzana Vrbalíková.

Zdroj: ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…