Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje pro lidi s těžkým ochrnutím. Miniaturní mozkové implantáty vyzkouší další pacienti

Ilustrační foto: Freepik

Rozhraní pro spolupráci mozku s počítačem Stentrode umožňuje lidem s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) psát zprávy či e-maily, nakupovat on-line a pracovat s internetovým bankovnictvím. Výzkum tohoto minimálně invazivního implantátu nyní postupuje do další fáze, která může zásadně zvýšit nezávislost lidí s těžkou paralýzou.

Rozhraní propojující mozek s počítačem umožňuje přímou komunikaci s vnějším zařízením. Snímá signály z mozku a prostřednictvím technologie Bluetooth přenáší myšlenky na konkrétní pohyby v podobě příkazů. Pomáhá tak s kognitivními, smyslovými nebo motorickými funkcemi těla, umožňuje lepší komunikaci s pečujícími a usnadňuje každodenní aktivity.

Zařízení Stentrode je zcela bezdrátové a do těla se dopravuje krevním řečištěm z krční žíly. Pacient tak není ohrožen záněty, které se mohou vyskytnout po vrtání do lebky. Celá procedura zabere dvě hodiny a odpovídá zavedení stentu do srdce po infarktu. Lze ji tak provést téměř na každém operačním sále.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nyní společnosti Synchron umožnil přistoupit ke klinickým testům ve Spojených státech amerických, které začnou ještě letos. Výzkumu se zúčastní šest pacientů. Zároveň pokračuje analýza dalších čtyř lidí v Austrálii, kteří už implantát používají k ovládání digitálních přístrojů pomocí přenosu dat z motorické oblasti mozkové kůry. Díky strojovému učení se jim daří posílat SMS zprávy, nakupovat na internetu a spravovat své finance on-line.

Zdroj: Synchron

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…