Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mladý vědec z Univerzity Pardubice získal jako jediný Čech grant ve výši 45 milionů korun

2 minuty radosti

Mladému vědci z Pardubické univerzity se v rámci programu Horizont 2020 jako jedinému Čechovi letos podařilo získat startovací grant ve výši 45 milionů korun. Macák se tak se svým projektem zaměřujícím se na novou generaci hybridních fotovoltaických článků stal již desátým českým vědcem, který finanční podporu od Evropské výzkumné rady obdržel.

V programu Horizont 2020 uspěl jako jediný Čech mladý vědec z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Dr. Ing. Jan Macák. Pro jeho projekt nazvaný „Towards New Generation of Solid-State Photovoltaic Cell: Harvesting Nanotubular Titania and Hybrid Chromophores“ se mu tak podařilo získat grant ve výši 45 milionů korun.

Projekt zaměřující se na novou generaci hybridních fotovoltaických článků díky svému multidisciplinárnímu a komplexnímu zaměření počítá se spoluprácí týmu téměř deseti mladých vědců a technických pracovníků, naplánovaná je také spolupráce s několika významnými zahraničními institucemi.

Program Horizont 2020, vyhlášený Evropskou výzkumnou radou, umožňuje rozvoj společensky nejžádanějších disciplín, současně podporuje vědecko-výzkumnou činnost začínajících vědců prostřednictvím tzv. startovacích grantů. V oblasti fyzikálních a materiálových věd, do které Macákův projekt spadá, bylo hodnoceno 1490 návrhů, finanční podpory se ale dostalo pouze 143 z nich. Macák se tak stal v pořadí již desátým českým vědcem, jemuž se finanční podporu na výzkum od Evropské výzkumné rady podařilo úspěšně získat.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 2 000 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…