Mladému vědci z Pardubické univerzity se v rámci programu Horizont 2020 jako jedinému Čechovi letos podařilo získat startovací grant ve výši 45 milionů korun. Macák se tak se svým projektem zaměřujícím se na novou generaci hybridních fotovoltaických článků stal již desátým českým vědcem, který finanční podporu od Evropské výzkumné rady obdržel.
V programu Horizont 2020 uspěl jako jediný Čech mladý vědec z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Dr. Ing. Jan Macák. Pro jeho projekt nazvaný „Towards New Generation of Solid-State Photovoltaic Cell: Harvesting Nanotubular Titania and Hybrid Chromophores“ se mu tak podařilo získat grant ve výši 45 milionů korun.
Projekt zaměřující se na novou generaci hybridních fotovoltaických článků díky svému multidisciplinárnímu a komplexnímu zaměření počítá se spoluprácí týmu téměř deseti mladých vědců a technických pracovníků, naplánovaná je také spolupráce s několika významnými zahraničními institucemi.
Program Horizont 2020, vyhlášený Evropskou výzkumnou radou, umožňuje rozvoj společensky nejžádanějších disciplín, současně podporuje vědecko-výzkumnou činnost začínajících vědců prostřednictvím tzv. startovacích grantů. V oblasti fyzikálních a materiálových věd, do které Macákův projekt spadá, bylo hodnoceno 1490 návrhů, finanční podpory se ale dostalo pouze 143 z nich. Macák se tak stal v pořadí již desátým českým vědcem, jemuž se finanční podporu na výzkum od Evropské výzkumné rady podařilo úspěšně získat.
Veronika Steidlová Kordasová
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha
Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…