Městská doprava v novém: klimatizace, Wi-Fi připojení a nadčasový design

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pražská městská doprava prochází v současné době zásadní modernizací. Cestující tramvají se na vybraných linkách dočkají klimatizace, Wi-Fi připojení a nového interiéru i exteriéru vozů, ti, kdo cestují metrem, se pak mohou těšit na dostupnost mobilního signálu také během samotné jízdy tunelem.

První vlaštovku na poli modernizace komunikace v dopravních prostředních přinese Pražský dopravní podnik (DPP). Začíná totiž testovat inovovanou tramvaj typu 15T, vybavenou klimatizací a Wi-Fi připojením. Kromě toho se cestující dočkají vylepšení interiéru, například nových plastových, sytě červených sedadel a zcela změněného designu exteriéru – nově budou tramvaje červenobílé s výraznějším žlutooranžovým zabarvením v oblasti čelního skla.

Cestující se těmito tramvajemi budou moci projet už na přelomu srpna a září letošního roku, a to na některých pražských páteřních linkách. Výbornou zprávou je, že Škoda Transportation, která má inovaci tramvají na starosti, provádí veškeré úpravy pro DPP bezplatně. Po úspěšném otestování v provozu se úpravy dočká dalších 125 vozů. Do budoucna se pak plánuje vybavit Wi-Fi připojením některé pražské autobusové linky.

Inovace se připravuje dále pro cestování metrem. Koncem letošního roku bude na lince A spuštěný projekt testující dostupnost mobilního signálu mezi stanicemi Dejvická a Nemocnice Motol, konkrétně se připojení bude týkat operátorů T-Mobile, O2 a Vodafone. Pokud vše půjde dobře, do čtyř měsíců od zahájení prací by cestující na daném úseku mohli nerušeně telefonovat. Následně má být na řadě pokrytí trasy C mezi stanicemi Muzeum – Roztyly. Mobilní operátoři navíc plánují v nových stanicích metra využít kromě stávajícího GSM připojení také technologii LTE, zajišťující vysokorychlostní internet, a 3G.

Zdroj: echo24.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura