Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mějte dobré nitro. Loono v nové kampani radí, jak pečovat o duševní zdraví

Ilustrační foto: Pexels

Veselá mysl – půl zdraví, říká známé rčení. Možná však nemusí být vždy veselá, hlavně aby byla v pohodě. Důležitost psychického zdraví zdůrazňuje i nová kampaň organizace Loono s názvem Dobré nitro, která má toto téma detabuizovat a zároveň vzdělávat veřejnost.

Podle údajů Národního ústavu duševního zdraví narostl za uplynulý rok výskyt psychických onemocnění u české dospělé populace z původních 20 procent na nynějších 30 procent. S tímto problémem se tak potýká téměř každý třetí Čech. „To, že duševní pohoda úzce souvisí se zdravým tělem, je už celkem známá věc. I přesto však stále panuje ohledně psychických onemocnění spousta nepravd, které chceme uvést na pravou míru. Naší misí je hlavně prevence, takže kampaň bude hlavně o tom, jak onemocněním předcházet a co dělat, když se objeví,“ říká ředitelka organizace Loono Blanka Sigmundová.

A jak vlastně poznat, že jste duševní zdraví? Podle odborníků je to stav, kdy dokážete zvládat své emoce, dobře komunikovat, řešit problémy, adaptovat se na nové situace nebo takzvaně vypnout na konci těžkého dne. K psychické pohodě pak přispívá kvalitní spánek i strava, pohyb, minimalizace stresových situací a relaxace. Opačný přístup naopak mentální zdraví zhoršuje.

Ve vizuální podobě kampaně se objevuje motiv mraku. Duševní pohoda je pak označována jako stav bez mráčků.
Foto: se svolením Adély Šatalíkové

Kampaň mimo jiné radí, kam se s psychickými problémy obrátit a jak pomoci blízkému, který takovými potížemi trpí. Při komunikaci je klíčové naslouchat a situaci nezlehčovat. „Zdravý člověk nemá tušení, jaké to je trpět jakýmkoliv duševním onemocněním. Pokud poskytneme prostor a nepoučujeme, je větší pravděpodobnost, že se nám jedinec svěří, otevře se, zjistíme, co ho trápí a co by potřeboval,“ vysvětlují tvůrci kampaně. Další podrobnosti, včetně zajímavých podcastů či webináře, najdete přímo na webu projektu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…