Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Legendy Eskymáků nelhaly. Lední medvědi dokážou používat nástroje

Ilustrační foto: Unsplash

Nejde o ledajaké nástroje, ale přímo o zbraně. Správně mířenou ranou kamenem nebo kusem ledu si lední medvědi dokážou poradit s více než tunovým mrožem, kterého hladový polární medvěd za normálních podmínek nemá šanci zabít.

Inuitští lovci v Grónsku a kanadské Arktidě již po staletí vyprávějí příběhy o tom, že si lední medvědi při lovu mrožů pomáhají nástroji. Přírodovědci a cestovatelé jim ale nevěřili s tím, že jde o mýty, protože mezi Eskymáky panují legendy také o medvědech měnících tvar. S novými generacemi vědců přišla i větší důvěra v domorodé národy a jejich znalost vlastního přírodního prostředí. „Obecně mohu říci, že pokud mi zkušený inuitský lovec řekne, že něco viděl, tak má cenu ho poslouchat a také to dost jistě bude pravda,“ řekl magazínu Science News přední biolog zaměřený na lední medvědy Ian Stirling.

Vědci sebrali historické příběhy a historky obsahující zmínky o ledních medvědech používajících nástroje při získávání potravy a také nedávná pozorování lovců a výzkumníků, kteří toto chování viděli ve volné přírodě mezi medvědy hnědými nebo ledními medvědy žijícími v zajetí. Ve studii publikované v časopise Arctic došli k závěru, že se tito predátoři k užití zbraní uchylují ve chvílích, kdy se ke kořisti nedostanou jiným způsobem, ale nejedná se o široce rozšířené chování. 

Lední medvědi jsou chytřejší, než jsme si doposud mysleli. Ilustrační foto: Unsplash

Například mrož je pro lední medvědy za jiných okolností nepřekonatelným soupeřem, protože disponuje nejen silnou vrstvou tuku, kterou medvěd neprokousne, ale také velmi tvrdou lebkou. Jejich ostré kly jsou navíc velmi účinnou sebeobranou proti útočníkům.

Použití nástrojů je vnímáno jako vyšší stupeň inteligence mezi zvířaty. Například šimpanzi dokážou vyrobit kopí k lovu menších savců, delfíni používají mořské houby k víření písku, aby odhalili kořist, a sloni hází kmeny nebo kameny na elektrické ploty, aby v nich přerušili proud. Závěry o ledních medvědech však nejsou úplně průkazné. „Nevíme nic experimentálního nebo objektivního, ale máme hromadu informací založených na pozorování, které dokazují, že jsou lední medvědi opravdu chytří,“ shrnuje Stirling. 

Zdroj: Science News Magazine

Související články

Zaručeně zlepší den

V Americe mohou nově gayové a bisexuálové darovat krev

K prodloužení života podle vědců stačí provést osm změn

Nebojte se náročných rozhovorů a řada dalších podzimních (nejen) psychologických webinářů

Chcete narozeninový dárek, který rozesměje? Jaké jsou skvělé nápady na vtipná trička?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…