Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Láska kvete i za časů covidu. Jaká pouta zesílila?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Koronavirus nás v mnoha ohledech prověřil. Výjimkou nebyly ani vztahy. Některé tato doba zocelila, jiné rozdělila. Podle nejnovějších dat ze strany odborníků dělala lidem dobře zejména psí společnost. Páníčci se tak cítili více milovaní a oceňovaní než ti, kteří chlupatého společníka nemají.

U lidí, kteří vlastní psa, se prokázala menší pravděpodobnost, že budou vykazovat známky deprese. Dotyční měli v průměru vyšší skóre, když hodnotili, jak velkou podporu mají ve svém okolí. Tu výzkumníci definovali třemi body: pocitem, zda je o ně pečováno, přesvědčením, že je někdo miluje, váží si jich a oceňuje je a sounáležitostí s jejich bližními. „Majitelé psů uváděli, že mají k dispozici výrazně víc podpory než potenciální majitelé psů,“ napsali autoři studie v odborném časopise PLOS One. „Jejich skóre deprese bylo také nižší. Celkově naše výsledky naznačují, že vlastnictví psa mohlo lidem poskytnout silnější pocit podpory, což mohlo pomoci zmírnit některé negativní psychologické dopady způsobené pandemií covidu-19,“ dodávají.

Studii vedl Francois Martin ze společnosti Nestlé Purina Research z města St. Louis v americkém státě Missouri. Zúčastnilo se jí přibližně jeden a půl tisíce dobrovolníků. Polovina z nich psy vlastnila. Druhá polovina bez těchto mazlíčků byla označena jako potenciální majitelé psů.

Zdroj: České noviny, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…