Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Křivou polévku ochutnaly v Praze dva tisíce lidí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zelenina, která neodpovídá normám ideálního tvaru a velikosti, většinou končí v koších a nedostane se na pulty supermarketů. Aktivisté z hnutí Zachraň jídlo z této zeleniny uvařili první zářijový víkend polévku a rozdali ji u Národního divadla v Praze mezi dva tisíce lidí. Chtěli tak upozornit na plýtvání jídlem.

Desítky dobrovolníků se 5. září podílely na happeningu s názvem Křivá polévka, který upozorňoval na zbytečné vyhazování nevzhledné zeleniny. Ze zeleniny, která je pro obchody málo lákavá a na stůl k lidem by se nikdy nedostala, uvařili tři druhy výtečné polévky – indickou, minestrone a bramboračku.

Návštěvníci akce si navíc mohli kromě polévky odnést i balíček s křivou zeleninou. Aktivisté chtěli upozornit na fakt, že až třetina veškeré zeleniny zůstává nesklizená na polích, protože svým tvarem, barvou nebo texturou neodpovídá ideální představě obchodníků.

„Nepravidelné tvary má příroda ráda a jídlo neroste v továrnách, proto nemůžeme čekat, že bude každý kus stejný. Plody, které si můžeme koupit ve velkých obchodech, ale vypadají jak přes kopírák. Jak je to možné? Velké množství zeleniny a ovoce končí kvůli své nedostatečné kráse na kompostu nebo se zaorává, přitom bychom ji mohli dál zpracovat. Ztrácíme obrovské množství pohonných hmot, vody, hnojiva a lidské práce tím, že si vybíráme jen esteticky vyhovující kusy,“ uvádějí aktivisté na svých stránkách Zachranjidlo.cz.

Organizátoři akce chtěli poukázat na to, že by energie vložená do vypěstování nevzhledné zeleniny a ovoce neměla přijít nazmar. Cílem happeningu bylo podle organizátorů ukázat, že s úrodou lze naložit smysluplněji: například ji prodávat v obchodech za nižší cenu nebo ji prostřednictvím Potravinové banky darovat těm, kteří nemají na nákup jídla finance.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.