Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Křivou polévku ochutnaly v Praze dva tisíce lidí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zelenina, která neodpovídá normám ideálního tvaru a velikosti, většinou končí v koších a nedostane se na pulty supermarketů. Aktivisté z hnutí Zachraň jídlo z této zeleniny uvařili první zářijový víkend polévku a rozdali ji u Národního divadla v Praze mezi dva tisíce lidí. Chtěli tak upozornit na plýtvání jídlem.

Desítky dobrovolníků se 5. září podílely na happeningu s názvem Křivá polévka, který upozorňoval na zbytečné vyhazování nevzhledné zeleniny. Ze zeleniny, která je pro obchody málo lákavá a na stůl k lidem by se nikdy nedostala, uvařili tři druhy výtečné polévky – indickou, minestrone a bramboračku.

Návštěvníci akce si navíc mohli kromě polévky odnést i balíček s křivou zeleninou. Aktivisté chtěli upozornit na fakt, že až třetina veškeré zeleniny zůstává nesklizená na polích, protože svým tvarem, barvou nebo texturou neodpovídá ideální představě obchodníků.

„Nepravidelné tvary má příroda ráda a jídlo neroste v továrnách, proto nemůžeme čekat, že bude každý kus stejný. Plody, které si můžeme koupit ve velkých obchodech, ale vypadají jak přes kopírák. Jak je to možné? Velké množství zeleniny a ovoce končí kvůli své nedostatečné kráse na kompostu nebo se zaorává, přitom bychom ji mohli dál zpracovat. Ztrácíme obrovské množství pohonných hmot, vody, hnojiva a lidské práce tím, že si vybíráme jen esteticky vyhovující kusy,“ uvádějí aktivisté na svých stránkách Zachranjidlo.cz.

Organizátoři akce chtěli poukázat na to, že by energie vložená do vypěstování nevzhledné zeleniny a ovoce neměla přijít nazmar. Cílem happeningu bylo podle organizátorů ukázat, že s úrodou lze naložit smysluplněji: například ji prodávat v obchodech za nižší cenu nebo ji prostřednictvím Potravinové banky darovat těm, kteří nemají na nákup jídla finance.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.