Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Křivou polévku ochutnaly v Praze dva tisíce lidí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zelenina, která neodpovídá normám ideálního tvaru a velikosti, většinou končí v koších a nedostane se na pulty supermarketů. Aktivisté z hnutí Zachraň jídlo z této zeleniny uvařili první zářijový víkend polévku a rozdali ji u Národního divadla v Praze mezi dva tisíce lidí. Chtěli tak upozornit na plýtvání jídlem.

Desítky dobrovolníků se 5. září podílely na happeningu s názvem Křivá polévka, který upozorňoval na zbytečné vyhazování nevzhledné zeleniny. Ze zeleniny, která je pro obchody málo lákavá a na stůl k lidem by se nikdy nedostala, uvařili tři druhy výtečné polévky – indickou, minestrone a bramboračku.

Návštěvníci akce si navíc mohli kromě polévky odnést i balíček s křivou zeleninou. Aktivisté chtěli upozornit na fakt, že až třetina veškeré zeleniny zůstává nesklizená na polích, protože svým tvarem, barvou nebo texturou neodpovídá ideální představě obchodníků.

„Nepravidelné tvary má příroda ráda a jídlo neroste v továrnách, proto nemůžeme čekat, že bude každý kus stejný. Plody, které si můžeme koupit ve velkých obchodech, ale vypadají jak přes kopírák. Jak je to možné? Velké množství zeleniny a ovoce končí kvůli své nedostatečné kráse na kompostu nebo se zaorává, přitom bychom ji mohli dál zpracovat. Ztrácíme obrovské množství pohonných hmot, vody, hnojiva a lidské práce tím, že si vybíráme jen esteticky vyhovující kusy,“ uvádějí aktivisté na svých stránkách Zachranjidlo.cz.

Organizátoři akce chtěli poukázat na to, že by energie vložená do vypěstování nevzhledné zeleniny a ovoce neměla přijít nazmar. Cílem happeningu bylo podle organizátorů ukázat, že s úrodou lze naložit smysluplněji: například ji prodávat v obchodech za nižší cenu nebo ji prostřednictvím Potravinové banky darovat těm, kteří nemají na nákup jídla finance.

Související články

Zaručeně zlepší den

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…