Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Krása se skrývá v nedokonalosti. Španělka vyrábí kosmetiku z neprodejných potravin

Zdroj fotografie: Freepik

Kosmetika z dílny španělské designérky boří zažité ideály krásy, a navíc bojuje proti plýtvání potravinami. Unikátní kosmetická řada je vyrobená z ovoce a zeleniny, kterou prodejci vyřazují kvůli estetickým nedostatkům.

Třetina ovoce a zeleniny vypěstované v Evropské unii končí v koši, protože nesplňuje nároky na předepsaný tvar a celkové vzezření. „Ačkoliv vzhled nezasahuje do nutriční kvality potravin, používá se jako marketingová strategie,“ upozorňuje na svých webových stránkách designérka Júlia Roca Vera. Nevzhledné potraviny proto sbírá a vyrábí z nich kosmetické produkty. Její kolekce nese název Lleig, což v katalánštině znamená ošklivý. Z jediného pomeranče přitom dokáže beze zbytku vyrobit mýdlo, hydratační gel, máslo, vonné potpourri a džus.

Produkty jsou zabalené v udržitelných keramických nádobách, které lze jednoduše doplnit. Zdroj: Lleig

Kromě pomerančů lze využít i jiné často vyhazované druhy ovoce a zeleniny, jako jsou banány, jablka či mrkve. Svým projektem chce Roca Vera podnítit veřejnost k omezení plýtvání a upozornit na nesmyslné ideály krásy nejen potravin, ale i lidí. „Příroda nás stvořila v různých tvarech a formách, my jsme ale vytvořili binární kód, který klasifikuje lidi – a v tomto případě i zeleninu – jako krásné nebo ošklivé,“ uvedla Roca Vera pro server Dezeen.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory