Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Krása se skrývá v nedokonalosti. Španělka vyrábí kosmetiku z neprodejných potravin

Zdroj fotografie: Freepik

Kosmetika z dílny španělské designérky boří zažité ideály krásy, a navíc bojuje proti plýtvání potravinami. Unikátní kosmetická řada je vyrobená z ovoce a zeleniny, kterou prodejci vyřazují kvůli estetickým nedostatkům.

Třetina ovoce a zeleniny vypěstované v Evropské unii končí v koši, protože nesplňuje nároky na předepsaný tvar a celkové vzezření. „Ačkoliv vzhled nezasahuje do nutriční kvality potravin, používá se jako marketingová strategie,“ upozorňuje na svých webových stránkách designérka Júlia Roca Vera. Nevzhledné potraviny proto sbírá a vyrábí z nich kosmetické produkty. Její kolekce nese název Lleig, což v katalánštině znamená ošklivý. Z jediného pomeranče přitom dokáže beze zbytku vyrobit mýdlo, hydratační gel, máslo, vonné potpourri a džus.

Produkty jsou zabalené v udržitelných keramických nádobách, které lze jednoduše doplnit. Zdroj: Lleig

Kromě pomerančů lze využít i jiné často vyhazované druhy ovoce a zeleniny, jako jsou banány, jablka či mrkve. Svým projektem chce Roca Vera podnítit veřejnost k omezení plýtvání a upozornit na nesmyslné ideály krásy nejen potravin, ale i lidí. „Příroda nás stvořila v různých tvarech a formách, my jsme ale vytvořili binární kód, který klasifikuje lidi – a v tomto případě i zeleninu – jako krásné nebo ošklivé,“ uvedla Roca Vera pro server Dezeen.

Související články

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.